Sensacyjne znalezisko w Polsce. Tajemniczy skarb budzi zachwyt i ciekawość

Zagadkowa kolekcja składa się z „niespotykanej ilości złotego kruszcu, przekształconego w monety i zjawiskowo piękną biżuterię”. Teraz po raz pierwszy cały zbiór został wystawiony w muzeum — każdy może obejrzeć niezwykłą kolekcję.

Unikatowe odkrycie pod posadzką katedry. Skarb sprzed ponad 350 lat. W bydgoskiej katedrze św. Marcina i Mikołaja — najstarszym budynku w Bydgoszczy, a więc wyjątkowo cennym zabytku — od lat prowadzone są działania naprawcze i rekonstrukcyjne. Towarzyszą im także badania. W trakcie tych prac udało się zidentyfikować kilka interesujących artefaktów, a jeden z nich okazał się wyjątkowo cenny.

Podczas analizy obszaru, gdzie mieści się prezbiterium, leżały tam przez setki lat. Były w nim złote monety sprzed setek lat, m.in. z Polski, Austrii, Danii, Imperium Osmańskiego i Węgier. Wśród tych wymienić można np. Znaleziona została także złota i srebrna biżuteria, nierzadko z kamieniami szlachetnymi, oraz inne precjoza. Później odkryto jeszcze stos srebrnych monet. Najstarsze elementy z bydgoskiego depozytu datowane są na schyłek wieku XV i początek wieku XVI, są także znaleziska z XVII wieku.

Niezwykła historia bydgoskiego skarbu. Odkrycie owiane tajemnicą. Do odnalezienia kolekcji doszło w 2018 roku, a odkryciu cały czas towarzyszy tajemnica — mimo upływu lat i wielu prowadzonych nad elementami zbiorów badań, nadal. Nie wiadomo, kto go ukrył w zakamarkach bydgoskiej świątyni, ani co doprowadziło właściciela kosztowności do takiej decyzji.

Część z nich nawiązuje do działań podyktowanych zagrożeniami wynikającymi z potopu szwedzkiego. – Nie wiemy obecnie, co takiego zmusiło właściciela skarbu do ukrycia swoich kosztowności. W sferze spekulacji pozostaje, czy to zagrożenie szwedzkie z roku 1655, które tak bardzo dotknęło Rzeczpospolitą, zdeterminowało poczynania właściciela skarbu — podano na stronie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Niezwykłe odkrycie nie tylko zachwyca swoim bogactwem, ale i intryguje ze względu na związaną z nim tajemnicę, a co za tym idzie, otwiera wrota do wyobraźni, która niczym nieograniczona niekoniecznie musi stać w opozycji do faktów — wyjaśnia instytucja.

Skarb bydgoski po raz pierwszy w całości udostępniony do oglądania. Teraz po raz pierwszy od jego znalezienia. Zbiór w postaci monet od jakiegoś czasu jest częścią wystawy stałej Europejskiego Centrum Pieniądza w Bydgoszczy, a teraz ogłoszono, że dołączona do nich zostanie odnaleziona w bydgoskiej katedrze biżuteria.

– Od spektakularnego odkrycia skarbu bydgoskiego minęło kilka lat i chociaż emocje z nim związane nieco już opadły, to jednak nadal rozpala on wyobraźnię i zachwyca. Zachwyt ten nie jest wyłącznie skupiony wokół niespotykanej ilości złotego kruszcu, przekształconego w monety i zjawiskowo piękną biżuterię, ale — podaje bydgoskie muzeum.

Wernisaż wystawy odbył się 25 lipca br. w Europejskim Centrum Pieniądza na ul. Mennica 4 w Bydgoszczy. Wystawie towarzyszą różne wydarzenia, 27 lipca w sobotę odbędą się np. warsztaty tworzenia biżuterii. Dzięki nowej inicjatywie muzeum, każdy może teraz obejrzeć niezwykłe odkrycie po raz pierwszy zaprezentowane w całości. – Wystawa biżuterii ze skarbu bydgoskiego jest uzupełnieniem wystawy 486 monet, które im towarzyszyły. Jej celem jest. Wystawa jest propozycją dla zwiedzających, aby ubogacali się bogactwem skarbu, aby czerpali z niego emocje, pomysły i wiedzę — podaje muzeum.