Zmierza fala zachorowań na COVID-19 – doniósł we wtorek Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Wskazał, że głównie seniorzy trafiają do szpitali, oraz poinformował o pierwszych zgonach. GIS zapowiedział wytyczne dotyczące stosowania maseczek, dbałości o higienę rąk i dezynfekcji powierzchni. Ministerstwie Zdrowia odbyło się wtedy spotkanie związane między innymi z zachorowaniami na COVID-19. Oprócz szefa GIS, uczestniczył w nim konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych, prof. Miłosz Parczewski oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował, że wkrótce zostanie stworzony wspólny komunikat dla urzędów i instytucji. Grzesiowski podkreślił, że jest wzrost zachorowań. Trudno ustalić dokładną liczbę chorych, ponieważ testy nie są realizowane masowo, lecz niewątpliwie obserwuje się wzrost trendu. GIS zaznaczył, że fala dotarła już do Polski.
Inspektor zwrócił uwagę, że wzrasta również liczba pacjentów trafiających do szpitali z powodu COVID-19. Podkreślił, że nie są to pacjenci w tak poważnym stanie, jak podczas epidemii COVID-19. Niemniej osoby starsze z grupy ryzyka muszą być świadome, że zdarza się konieczność tlenoterapii czy dłuższego pobytu w szpitalu. Pojawiają się również pierwsze zgony osób obciążonych innymi schorzeniami, co świadczy o dotarciu fali do Polski. Szacuje się, że szczyt zachorowań nastąpi w drugiej połowie października, czyli w okresie rozpoczęcia roku szkolnego na uczelniach i szkołach.
Grzesiowski podkreślił, że należy oczekiwać większej liczby zakażeń wśród osób młodych. Konieczny jest powrót do niemedycznych metod ograniczania zachorowań, które nie dotyczą tylko COVID-19, ale również grypy czy RSV (wirus powodujący infekcje dróg oddechowych).
Zalecenia GIS dotyczące koronawirusa
Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, grypy czy RSV, zaleca się noszenie maseczek, zwiększenie uwagi w kwestii higieny rąk i dezynfekcji powierzchni. Bardzo ważne jest propagowanie szerszych testów, aby osoby chore mogły zostać wykryte, zdiagnozowane oraz otrzymać zalecenia dotyczące izolacji domowej – po prostu, pozostania w domu. Codzienny raport resortu zdrowia potwierdza wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 od początku lipca, kiedy notowano około 60 nowych przypadków zakażeń dziennie. Pod koniec lipca liczba ta wzrosła do ponad 200 przypadków dziennie. W sierpniu liczby podwoiły się, dochodząc do ponad 400 przypadków dziennie. 13 sierpnia odnotowano nagły skok do 820 nowych zakażeń i łącznie 1189 aktywnych przypadków zakażenia.
- Bądź na bieżąco i wesprzyj nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj artykuły!