Kara finansowa dla przewodniczącego KRRiT w wysokości tysięcy złotych za uchybienie obowiązkom. "Zaniechanie działań"

Popularne miejscowości 60 tysięcy złotych grzywny – taka karę Wojewódzki Sąd Administracyjny nałożył na przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Sprawa związana była z wyjątkowo długim procedowaniem koncesji satelitarnej dla telewizji TVN Style. Wyrok jest nieprawomocny – twierdzi rzecznik prasowa instytucji Terasa Brykczyńska. O sprawie jako pierwsi poinformowali dziennikarze portalu Wirtualne Media.

Jak przypomniano, TVN skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na działania przewodniczącego KRRiT, zarzucając mu bezczynność. Maciej Świrski a TVN Style. Grzywna dla szefa KRRiT „WSA w wyroku z 13 czerwca orzekł, że szef KRRiT dopuścił się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa. Nakazał wydanie decyzji ws. dalszej koncesji dla TVN Style w ciągu 14 dni od prawomocnego orzeczenia w tej sprawie oraz nałożył 60 tys. zł grzywny” – czytamy.

Do sprawy odniósł się, reprezentujący TVN, prawnik Mikołaj Sowiński, który w mediach społecznościowych przedstawił uzasadnienie orzeczenia. „To wyrok bezprecedensowy. Wojewódzki Sąd administracyjny na tyle nagannie ocenił zachowanie organu, że pozwolił sobie na wiele stanowczych stwierdzeń (…). Głosowanie koncesji, które zależało tylko od jego (Macieja Świrskiego – red.) decyzji, świadczy jedynie o niedbalstwie organu i braku staranności w prowadzeniu postępowania” – stwierdził Sowiński.

Szef KKRiT z wysoką grzywną. „Rażąca bezczynność” Według oficjalnego stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego działania szefa KRRiT w sprawie koncesji „w sposób ewidentny utrudniają i bezprawnie wymuszają podejmowanie czynności przez stronę (TVN – red.)”. Jednocześnie podkreślono, że postępowanie Macieja Świrskiego należy określać jako „rażącą i oczywistą bezczynność” na co wskazuje przesunięcie terminu, aż o 11 miesięcy.

Sprawę grzywny w rozmowie z PAP skomentowała rzecznik prasowa KRRiT Terasa Brykczyńska, która podkreśliła, że wyrok nie jest prawomocny. – Termin wniesienia środka odwoławczego upływa 16 października i do tego czasu zostanie wniesiona skarga kasacyjna – przekonywała.