Przemysław Nowak, rzecznik Krajowej, odniósł się do decyzji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchyleniu immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Podkreślił, że umożliwia ona ” „. ” podejmie działania, aby czynności te przeprowadzić możliwie ” – zapewnił.
PK informowała, że „negatywna przesłanka procesowa w postaci 'braku wymaganego zezwolenia na ściganie’ (ochrona immunitetowa) jest przesłanką i „. „W przypadku usunięcia ww. przesłanki (uzyskanie zezwolenia na ściganie) również w tym zakresie . W takiej sytuacji zajdzie przedstawienia zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanego” – wyjaśniono.
Marcin Romanowski był wiceministrem sprawiedliwości do 2023 roku. W 2024 roku rozpoczęło się w sprawie . Śledczy zwrócili się do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu wiceszefa resortu. Romanowski został zatrzymany 15 lipca 2024 roku i usłyszał , w tym dotyczący Następniego dnia został jednak wypuszczony decyzją sądu, który uznał, że chroni także – ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
We wrześniu prokuratura zwróciła się do ZPRE z wnioskiem o zezwolenie na ściganie Marcina Romanowskiego. Przeczytasz o tym w tekście: , Prokuratura Krajowa