„`html
Dylemat Kandydatów w Wyborach Prezydenckich
Kandydaci aspirujący do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich stają przed poważnym wyzwaniem. Muszą zrównoważyć zarówno konflikt, jakim jest walka pomiędzy Kaczyńskim i Tuskiem, jak i wyjść naprzeciw oczekiwaniom elektoratu, z których jedna trzecia czuje się coraz bardziej zniechęcona. Połączenie tych dwóch celów w jednej kampanii jest wyzwaniem dla geniuszy. Jednakże tylko taki geniusz ma szansę zdobyć prezydenturę dla siebie i swojej partii.
Nie jest mi znane, jakie nazwiska zostaną zgłoszone przez dwie największe partie, jednak istotą jest nie tyle sama osoba, co sposób prowadzenia kampanii. Większość mediów podkreśla, że obecna kampania będzie bardziej intensywna. Niestety, media same stały się takimi konfliktami przesiąknięte i nie potrafią obsługiwać innych tematów. Kandydaci liczący na drugą turę muszą zatem nie tylko uczestniczyć w tych konfliktach, ale też prezentować alternatywne rozwiązania.
Dlaczego Nie Jestem Symetrystą?
Nie jestem „symetrystą”, mimo że często wypowiadam się przeciw nadmiernej polaryzacji. Doceniam Tuska i Kaczyńskiego jako polityków wyróżniających się, daleko przewyższających przeciętną polskiej sceny politycznej. Moje preferencje skłaniają się ku „Polsce liberalnej”, choć ze świadomością, że sama zdradza swoje zasady, stając się zakładnikiem radykalnej lewicy.
Głównym powodem jest polityka zagraniczna Platformy Obywatelskiej, którą postrzegam jako bardziej przewidywalną i bezpieczniejszą dla Polski niż polityka PiS, zwłaszcza w kontekście europejskim. Zarówno w odniesieniu do Trumpa, wolę podejście transakcyjne niż ideologiczne wsparcie.
Walka o Wybory w Drugiej Turze
Podczas drugiej tury, kandydaci muszą zdobywać głosy nie tylko swoich „twardych” zwolenników, ale też wyborców niezdecydowanych lub tych, którzy wcześniej poparli innych kandydatów. Choćby elektoraty Hołowni i Mentzena stanowią wspólnie 20% głosów, ale do zdobycia jest łącznie nawet 30-40% głosów wszystkich wyborców. Zdobywanie serc elektoratu wymaga zarówno odpowiedniego kandydata, jak i stylu prowadzenia kampanii.
Trzaskowski w Konfrontacji z Koninę
Temat bezpieczeństwa jest dziś niezwykle istotny – dotyczy zagrożeń wojennych, masowej migracji oraz stabilności finansowej. Po stronie Koalicji Obywatelskiej to hasło bardziej kojarzy się z Radosławem Sikorskim niż z Rafałem Trzaskowskim. Sikorski umiejętnie balansuje pomiędzy humanizmem wobec imigrantów a stanowczością w ochronie granic.
Trzaskowski, jeśli zostanie kandydatem, musi wzmocnić swoją pozycję, przyjmując język Sikorskiego bez jego potknięć. Musi być gotów odwiedzić Konin i wrócić politycznie na plus, mimo nieprzychylności temu regionowi.
Poszukiwanie Następcy Dudy przez PiS
Wybory prezydenckie w 2020 roku różniły się od poprzednich. Andrzej Duda wygrał dzięki autentycznemu przekonaniu wyborców do siebie. PiS może próbować powtórzyć ten manewr, prezentując kandydata jako niezwiązanego z partią, ale jest to trudne, gdyż nowy kandydat musi koniecznie zyskać świeżość i nowość postaci. Instytut Pamięci Narodowej pod obecnym przewodnictwem nie ma tej świeżości, będąc całkowicie związanym z PiS.
Wskazanie kandydatów przez PiS i KO jest jak na razie otwarte i niekoniecznie zobowiązuje do ostatecznego wyboru. W razie potrzeby, kandydaci mogą zostać zmienieni nawet w kolejnym roku.
Cezary Michalski
„`