„`html
Masowe zatrucie pokarmowe w Centrum Szkolenia Straży Granicznej
U 153 słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie we wtorek pojawiły się objawy zatrucia pokarmowego różnego nasilenia. Wystąpiły takie symptomy jak biegunka, wymioty, bóle brzucha oraz podwyższona temperatura ciała.
Zwiększona liczba hospitalizacji
Początkowo Straż Graniczna informowała o 13 hospitalizacjach, jednakże w czwartek rano liczba ta wzrosła do 27 osób. Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej, mjr Mirosława Aleksandrowicz, ogłosiła późnym popołudniem, że jedna osoba została wypisana, ale w ciągu dnia do szpitali trafiło kolejne 21 osób. Łącznie w szpitalach w Giżycku, Piszu, Ostródzie i Elblągu przebywało 47 osób.
Śledztwo sanitarne i obecność bakterii
Badania przeprowadzone przez służby sanitarne wykazały obecność bakterii salmonelli w próbkach pobranych od osób z objawami. Inspektor sanitarna w Kętrzynie, Irmina Filipek, poinformowała, że oczekują na wyniki próbek żywnościowych i badań wody.
Reakcja służb i powołanie zespołu kryzysowego
Osoby z objawami spożywały posiłki na terenie komendy oddziału Straży Granicznej. Kierownictwo zostało natychmiast poinformowane oraz minister spraw wewnętrznych i administracji. Na miejsce skierowano wojewodę warmińsko-mazurskiego oraz sanepid. Wojewoda Radosław Król już we wtorek powołał zespół kryzysowy.
Zdaniem wojewody, dzięki szybkiej reakcji sytuacja została opanowana, a wszystkie działania były pod pełną kontrolą. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia. Zgłoszenie podejrzenia przestępstwa złożył w środę przedstawiciel Straży Granicznej.
Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
Centrum Szkolenia Straży Granicznej jest jednym z trzech ośrodków szkoleniowych tej formacji, obok Wyższej Szkoły SG w Koszalinie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Ośrodek prowadzi szkolenia na wszystkich poziomach, od podstawowego, przez szkoły podoficerskie i chorążych, do mianowania na stopień oficerski oraz doskonalenie zawodowe.
„`