Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który jest agencją ONZ, zakupił wyjątkowe urządzenie, jakim jest Crane WASP. Urządzenie to będzie miało zastosowanie w Kolumbii, gdzie mieszkańcy zmagają się z poważnymi problemami bytowymi. Ponad jedna czwarta kolumbijskich gospodarstw domowych mierzy się z deficytem mieszkaniowym. Produkcja domów nigdy nie była łatwiejsza dzięki Crane WASP.
Jak podaje portal New Atlas, maszyna kosztuje 180 000 dolarów. Z kolei specjaliści twierdzą, że korzystanie z lokalnych bardzo tanich surowców spowoduje obniżenie całkowitego kosztu wydrukowania domu.
Crane WASP został zainspirowany zachowaniem osy Monobia quadridens, która wykorzystuje błoto do budowy swoich gniazd. Maszyna może zostać zamontowana na trudnym terenie, gdzie konwencjonalny i drogi sprzęt budowlany miałby wyjątkowo ograniczony dostęp.
Lokalnie pozyskiwany surowiec powodowałby, że kosztowny transport materiału budowlanego jest zbędny. Jak podają inżynierowie, drukarka WASP bazuje na rusztowaniu typu „delta”, są to czteronożne konstrukcje z trójkątnym wysięgnikiem. Można je umieścić nawet na nierównym terenie, dzięki czemu mają wszechstronne zastosowanie.
Budowa urządzenia
Jak zbudowane jest niezwykłe urządzenie drukujące domy? Firma WASP podaje, że urządzenie „składa się z głównej jednostki drukarki, którą można montować w różnych konfiguracjach w zależności od obszaru drukowania, a tym samym od wielkości projektu, który ma zostać zbudowany w 3D. Obszar drukowania pojedynczego modułu ma średnicę 8,2 metra przy wysokości 3 metrów”.
Według dostępnej specyfikacji maksymalna prędkość druku ścian wynosi 200 mm/s. Sama drukarka ma wymiary 550x580x410 cm i waży około 500 kg. Do tego dołączony jest o wymiarach 120x200x240 kg i wadze około 300 kg. Urządzenie może tworzyć ściany z materiału o grubości ziarna do 4 mm.
Co ciekawe, maszyna może działać na systemach Windows, a także Mac oraz Linux. Posiada także łączność Wi-Fi, LAN oraz porty USB. Dzięki czemu drukarka oraz system pompowania mogą być sterowane zdalnie.
Jednocześnie istnieje możliwość połączenia drukarek, by stworzyły całe wioski na kształt plastra miodu.
Przyszłość w Kolumbii
Jak na razie nie podano daty rozpoczęcia drukowania pierwszego domu w Kolumbii, ma to nastąpić w bliższym (nieokreślonym) czasie.