Niemcy oburzeni: „Polska ewakuuje swoich, my dostajemy tylko dokumenty”

„`html

Lądowanie pierwszego lotu specjalnego z obywatelami Niemiec ewakuowanymi z Izraela

W środowy wieczór, 18 czerwca, na lotnisku we Frankfurcie nad Menem wylądował pierwszy lot specjalny z obywatelami Niemiec, którzy zostali ewakuowani z Izraela. Na pokładzie samolotu lecącego ze stolicy Jordanii – Ammanu – znajdowało się 171 osób. Na czwartek przewidziano następny lot.

Relacje ewakuowanych i krytyka działań rządu

Daniel Halav, który po wybuchu konfliktu między Izraelem a Iranem przebywał w Tel Awiwie, wyraził ogromną radość z możliwości powrotu do ojczyzny. W rozmowie z mediami podkreślał jednak swoje niezadowolenie z działań niemieckiego rządu podczas ewakuacji. Uważał, że to obywatele musieli samodzielnie zadbać o swój transport do Ammanu, gdzie czekali na lot do Niemiec. Zwrócił również uwagę na fakt, że niemiecka ambasada w Izraelu była zamknięta przez kilka dni po atakach, a informacja o możliwości ewakuacji z Ammanu dotarła do nich późno.

Halav zauważył: „Myślę, że płacimy podatki po to, by rząd zapewnił nam wsparcie w kryzysowych sytuacjach”. Podobnego zdania byli inni pasażerowie, którzy relacjonowali, że podróż do Ammanu była pełna trudności.

Porównania do działań innych krajów

Część ewakuowanych wskazywała na lepszą organizację pomocy ze strony innych państw, jak Polska czy Grecja. Na przykład Polacy przygotowali konwoje dla swoich obywateli, a ambasada Grecji zorganizowała transport autobusem do granicy. Elieser Zavadsky, jeden z ewakuowanych Niemców, krytycznie wypowiadał się o otrzymanej jedynie informacji w postaci pliku PDF, podczas gdy inne kraje zapewniły realną pomoc logistyczną.

Zavadsky opowiadał, że w hotelu w Tel Awiwie, gdzie przebywał z partnerką, mieszkało około 20 obywateli Niemiec, w większości Żydów, wielu z nich starszych lub samotnych. Stwierdził, że niewielu z nich byłoby w stanie bezpiecznie przebyć drogę przez Jordanię na własną rękę.

Działania niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zalecenia dla obywateli

Według informacji przekazanych przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ewakuacja była zorganizowana w formie komercyjnych lotów specjalnych, a nie jako tradycyjne loty repatriacyjne. Podkreślono, że oferta była skierowana do osób, które nie mogły skorzystać z regularnych połączeń lotniczych ze względu na utrudnienia.

Rzecznik resortu przypomniał, że kluczowym zaleceniem dla obywateli Niemiec obecnych w Izraelu było przestrzeganie wytycznych izraelskich służb bezpieczeństwa. Służby te zdecydowanie odradzały podróże lądowe i unikanie zbierania się w dużych grupach, żeby nie narażać się na potencjalne zagrożenie.

Rekomendacje i możliwości opuszczenia regionu

Według danych MSZ, około czterech tysięcy obywateli Niemiec zarejestrowało się w specjalnej bazie monitorującej ich pobyt w Izraelu. W Iranie przebywa około tysiąca Niemców, którym zaleca się opuszczenie kraju lądem do Armenii lub Gruzji, gdzie przejścia graniczne pozostają otwarte. W wybranych sytuacjach możliwy jest także wyjazd przez granicę z Azerbejdżanem.

  • Wszyscy obywatele mogą kontynuować powrót do Niemiec dzięki regularnym połączeniom lotniczym z tych państw.
  • Loty specjalne będą kontynuowane, jeśli sytuacja będzie wymagała dalszej ewakuacji i okoliczności na to pozwolą.
  1. Zarejestrowani Niemcy w Izraelu – ok. 4000 osób
  2. Zarejestrowani Niemcy w Iranie – ok. 1000 osób
  3. Możliwość opuszczania krajów drogą lądową i powrotu do Niemiec

„`