Koalicja Obywatelska zabiera głos w sprawie fajerwerków - postuluje ich zakaz

Zmień miejscowość Popularne miejscowości Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali założenia nowych przepisów dotyczących fajerwerków. Do Sejmu został skierowany projekt zakazujący używania petard o najwyższym stopniu głośności przez osoby fizyczne. Ma być to nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Zmiany zaprezentowane w projekcie nie będą dotyczyć branży eventowej . Zakaz obejmie środki pirotechniczne klasy F3. Rada gminy może w wyjątkowym przypadku uchylić zakaz korzystania z fajerwerków przez osoby fizyczne.

Media społecznościowe pełne apeli

Co roku 1 i 2 stycznia media społecznościowe są pełne zdjęć martwych ptaków, pełne są apeli właścicieli zwierząt, które się zgubiły, o ich odnalezienie. Art. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania nie jest rzeczą. Te kilkanaście sekund fajerwerków i naszej przyjemności nie jest warte cierpienia zwierząt – podkreśliła Katarzyna Piekarska z KO.

Głos ws. zakazu

Fajerwerki. Koalicja Obywatelska chce zakazu. Apel do samorządów – To bardzo dobry projekt ustawy , na który czekają dzikie zwierzęta oraz nasi przyjaciele w domach – psy i koty, czekają osoby starsze, dzieci oraz osoby chore w spektrum autyzmu – mówił poseł Patryk Jaskulski . Koalicja Obywatelska apeluje, aby projekt został poparty przez wszystkie ugrupowania, ponad podziałami. – W Sylwestra i Nowy Rok tysiące toksyn trafia do powietrza, które po tym wdychamy. To ogromny problem dla osób chorych np. astmę – dodał.

Stanowisko były prezydent Sopotu

Głos ws. zakazu używania fajerwerków zabrał również były prezydent Sopotu, a obecnie parlamentarzysta Jacek Karnowski . – My w Sopocie podjęliśmy taką uchwałę, że w uzdrowisku nie można odpalać petard . Firmy eventowe bardzo często organizowały pokazy fajerwerków m.in. z okazji urodzin żony czy teściowej. Mieszkańcy skarżyli się, że nie mogą spać, także w normalne dni letnie, kiedy po prostu na plaży ktoś odpalał fajerwerki. To jest również zakłócanie ciszy nocnej – mówił. – Apelujemy, by samorządy rezygnowały z pokazów fajerwerków w sylwestra, tylko pokazywały światło i dźwięk – mówiła Piekarska. – Ten nasz projekt był złożony już w poprzedniej kadencji, wówczas nie doczekał się rozpatrzenia – dodała.

Nadzieja na szybkie rozpoczęcie prac

Posłowie mają nadzieje na jak najszybsze rozpoczęcie prac nad projektem. Zmiany miałby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. – Za używanie fajerwerków jest przewidziana grzywna (…) Wcześniej chcielibyśmy prowadzić szerokozakrojoną akcję edukacyjną, tak by ludzie sami rezygnowali z odpalania fajerwerków – powiedziała posłanka.