Drony Bayraktar dostarczają pomoc mieszkańcom regionu Południowej Polski

Drony TB2 monitorują sytuację na zalanych terenach od godziny 9 do 21. Wystartowały z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

Nie sprecyzowano ile Bayraktarów bierze udział w operacji na południu. Obecnie Wojsko Polskie posiada 24 takie maszyny.

Obok Bayraktarów zalane tereny Polski monitorują także dwa FlyEye z 12 Wielkopolskiej i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Zarówno Bayraktary, jak i FlyEye to drony rekonesansu, które są specjalnie przeznaczone do m.in. zbierania informacji w wypadku klęsk żywiołowych. Pomagają koordynować akcje ratownicze.

Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 to tureckie konstrukcje, które wsławiły się szczególnie podczas pierwszych miesięcy obrony przez pełnoskalową inwazją. To statek powietrzny kategorii MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), który może przenosić różny podwieszany ładunek. Bayraktar TB2 może być wykorzystywany do misji rekonesansu, ale także ataku na cele naziemne po zamontowaniu na nim uzbrojenia jak kierowane bomby MAM-L i MAM-C.

FlyEye

Skonstruowane przez firmę WB Electronics FlyEye to lekkie bezzałogowce przeznaczone do obsługi nawet przez jednego żołnierza. Obok głównych misji rekonesansu, może wykonywać misje lekkiego transportu najważniejszych przesyłek czy nawet przenosić niewielkie uzbrojenie precyzyjne. W swojej głowicy posiada kamerę z 30-krotnym przybliżeniem oraz kamerę z termowizją, dzięki której zapewnia dobry obraz w nocy. FlyEye jest niezwykle kompaktową maszyną i można go przygotować do startu w mniej niż 10 minut. Jest wypuszczany z ręki, nie wymaga katapult, dzięki czemu można zachować większą dyskrecję podczas operacji.