Nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Zagraża funkcjonowaniu mózgu

Naukowcy z Chin ogłosili właśnie, że . Może on atakować człowieka i niekiedy powodować choroby neurologiczne prowadzące co uszkodzeń mózgu. Patogen nie był wcześniej obserwowany u zwierząt ani u ludzi, dlatego i zwią­zane z zakaziem niepokojące objawy skłoniły naukow­ców do rozpoczęcia szeroko zakrojonych badań.

Nowy wirus przenoszony przez kleszcze

Eksperci zaczęli szukać śladów wirusa u kleszczy i zwie­rząt nie tylko w na obszarze zgłoszonym przez pierwszego pacjenta jako miejsce, w którym doszło do (Mongolia Wew­nątrzna), ale rozszerzyli badania na większy teren północnych i wschodnich Chin.

  1. , aby można je było analizować partiami.
  2. Dodatni wynik na obecność nowo zidentyfikowanego wirusa występował przeważnie u jednego gatunku kleszcza.
  3. Wirus został również wykryty u niewielkiego odsetka owiec, koni i świń, które badali naukowcy, a także u małej liczby gryzoni.

Zakażenie WELV

Nowy wirus w Chinach

Ostre zakażenie świeżo rozpoznanym wirusem zidentyfikowano dotychczas u 17 pacjentów z Chin. Występowały u nich rozmaite, niespecyficzne objawy. Badacze wymieniają wśród nich . Podobnie jak w przypadku np. , zaobserwowano, że nowy wirus także może atakować komórki nerwowe w mózgu oraz otaczające go struktury. Objawy neurologiczne świadczące o tym, że nowy wirus wpływa na mózg to m.in. .

  • Pacjent zgłosił się z , gdy przebywał w parku obejmującym tereny podmokłe.
  • Sekwencjonowanie nowej generacji u tego pacjenta wyka­zało zakażenie nieznanym wcześniej wirusem, który nazwaliśmy — mówią eksperci o pierwszym pacjencie z 2019 r., u którego ostatecznie zidentyfikowano nowy patogen.
  • Wyniki badań nad nowym wirusem opublikowano we wrześniu br. na łamach „ ”.

Choroby wywołane przez kleszcze Haemaphysalis concinna

Rodzaj kleszcza, który powiązano z transmisją – Nasze dane sugerują, że — podsumowali badacze. (ale nie wirusa WELV) stwierdza się także w innych regionach świata, również w Polsce. Pierwsze wzmianki o tym kleszczu na ziemiach polskich można znaleźć w dokumentach z 1953 r., ale więcej stanowisk odnotowano dopiero w 2018 r. Do naszego kraju kleszcze te dotarły najprawdopodobniej z Niemiec, notowano je także u naszych południowych i wschodnich sąsiadów. Ich rozprzestrzenianie się z terenów do łączone jest z globalnym ociepleniem. Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ukąszenie kleszcza z tego gatunku może wywołać m.in. . Ponadto przyjmuje się, że są odpowiedzialne także za .