Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Zmiana ustawy o rencie socjalnej otwiera nowe perspektywy dla osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy. Dodatek dopełniający, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma za zadanie poprawić sytuację finansową najbardziej potrzebujących. Świadczenie to będzie podlegało corocznej waloryzacji. Szacuje się, że z nowego systemu wsparcia skorzysta aż 135 tys. osób.
Już od maja 2024 r. pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego mają trafić do uprawnionych, z wyrównaniem od stycznia tego samego roku. Miesięczna suma dodatku wyniesie dokładnie 2520 zł.
Bezpieczna emerytura. Podpowiadamy, jak przed nią oszczędzać
Kryteria przyznania renty socjalnej. Renta socjalna wymaga posiadania orzeczenia o niezdolności do pracy wydanego przez komisję lekarską ZUS. Przyznawana jest na czas nieokreślony i dostępna dla osób pełnoletnich, a także kobiet, które zawarły związek małżeński po ukończeniu 16. roku życia.
Nie mogą jednak posiadać prawa do emerytury, zasiłku przedemerytalnego, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty inwalidzkiej.
O ile wzrosną emerytury w 2025? Podwyżka będzie niższa niż w poprzednich latach
Ile wynosi renta socjalna? Na chwilę obecną renta socjalna wynosi 1780,96 zł miesięcznie — tyle samo, co kwota najniższej emerytury. Jednak już w przyszłym roku kwota ta wzrośnie w wyniku waloryzacji, która zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem wskaźnika inflacji.