W sobotę „Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki sondazu CBOS na temat oceny prac rządu Donalda Tuska. Jedno z pytań, które zadano ankietowanym, dotyczyło poparcia dla samego premiera. Grupa osób zadowolonych zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim sondazem.
CBOS zapytał o ocenę rządu Donalda Tuska. Spada poparcie 35 proc. badanych w ankiecie CBOS stwierdziło, że jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk. W poprzednim badaniu było to 37 proc. Nie zmienił się odsetek niezadowolonych i wyniósł 53 proc.
Na podobnym poziomie jest poparcie dla całego koalicyjnego rządu – popiera go 32 proc. ankietowanych. Gabinet Tuska ma więcej przeciwników niż zwolenników. Grupa niezadowolonych to 40 proc. Tu sytuacja nie zmieniła się – podała „GW”.
Ocena działań rządu jest jednak surowsza – negatywnie to, co robią ministrowie, ocenia 50 proc. ankietowanych, a pozytywne 34 proc. [to spadek o 5 pkt proc. – przyp. red.].
„W porównaniu z pierwszą połową roku obecnie pozytywna ocena działań podejmowanych przez rząd jest o 8 pkt proc. niższa niż średnia z okresu styczeń–czerwiec (średnia 42 proc.), zaś oceny negatywne są wyższe o 7 pkt (średnia 43 proc.)” – wywnioskował CBOS.
Analitycy ośrodka dodali, że „w porównaniu ze średnimi ocenami z pierwszego półrocza notujemy spadek odsetka optymistów, jeśli chodzi o politykę gospodarczą rządu, o przeszło 8 pkt proc. (średnia z okresu styczeń- czerwiec wynosi 44,8 proc.) oraz wzrost liczby pesymistów o ponad 7 pkt (średnia 42,5 proc.)”.
Wśród wyborców trzech koalicyjnych partii najlepiej rząd Tuska oceniają wyborcy KO – 88 proc. Z kolei pozytywnie o nim mówi po 65 proc. wyborców Lewicy i Trzeciej Drogi. Największą grupę przeciwników rząd ma zaś wśród wyborców PiS-u – 89 proc. Wśród zwolenników Konfederacji – 78 proc.
Sondaz CBOS przeprowadzono w dniach 24-25 sierpnia, na reprezentatywnej grupie 939 dorosłych Polaków (w tym: 66,7 proc. metodą CAPI, 20,3 proc. – CATI i 13,0 proc. – CAWI).
Wyniki wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce dwa dni po ich przeprowadzeniu, we wtorek 17 października: Prawo i Sprawiedliwość dostało 194 mandaty – to najwięcej ze wszystkich partii. Wynik nie pozwolił formacji Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządy, ponieważ partia straciła zdolność koalicyjną.
Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga – 65, a Lewica – 26. Najmniej osób do Sejmu z partii, które przekroczyły próg wyborczy, wprowadziła Konfederacja. Ugrupowanie dostało 18 mandatów.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mają łącznie 248 mandatów, co dało im stabilną większość i pozwoliło powołać koalicyjny rząd. Na jego czele stanął przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Uroczyste zaprzysiężenie gabinetu Donalda Tuska odbyło się 13 grudnia 2023 roku w Pałacu Prezydenckim.