Pacjenci skarżą się na ortopedę, który diagnozuje po dotknięciu łopatki, choć tego nie sprawdza.

Zgłoszenie pani Agaty do redakcji Gazeta.pl w maju 2024 r. dotyczyło sprawy biegłego ortopedy Macieja G. Podstawą było niezadowolenie i zarzuty kobiety wobec lekarza, określającego opinie dla sądów w Wielkopolsce i na Mazowszu. Pani Agata, która od 2014 roku jest na rencie, zarzuciła biegłemu „niegodziwość” oraz zarzuciła, że badania i opinie nie odzwierciedlają jej stanu zdrowia. Maciej G., w wyniku swoich opinii, podważał choroby pacjentów, w tym m.in. u pani Agaty przyczynę jej niezdolności do pracy związanej z wypadkiem w 2013 r.

Pani Agata wskazywała, że Maciej G. nie przeprowadził pełnego badania wizytowego, nie skonfrontował się z dokumentacją medyczną oraz interpretował nieprawdziwe i niewłaściwe wnioski. Kobieta podjęła kroki, zgłaszając sprawę do prokuratury, jednak bez pozytywnego rezultatu. Zarzuty pacjentki nie zostały uwzględnione, a decyzję podtrzymał sąd. Maciej G. bronił swojej praktyki medycznej, podkreślając, że zawsze osobiście przeprowadza badania oraz sporządza opinie.

Pani Agata, zaniepokojona zachowaniem biegłego ortopedy, nawiązała kontakt z innymi pokrzywdzonymi osobami. W relacjach kilkunastu osób zarzuty zgłaszane wobec Macieja G. były podobne – nieodpowiednie badania, niestaranne opinie, a nawet sytuacje fikcyjne, nieadekwatne do stanu zdrowia pacjentów. Osoby te potwierdzały, że opinie sporządzone przez biegłego nie odpowiedziały na rzeczywistą sytuację zdrowotną.

Rozmowy z osobami skarżącymi

  • Pan Paweł podkreśla, że Maciej G. błędnie ocenił jego stan, wskazując, że jest zdolny do pracy, mimo problemów zdrowotnych.
  • Pani Marta wskazuje na nierzetelność biegłego, który nie dokładnie sprawdził stan zdrowia badanych osób, w tym m.in. stwierdzenie niemożności pracy przy chorobie kręgosłupa wynikającej z operacji.
  • Pani Marlena i pan Dawid również zgłaszają zarzuty przeciwko biegłemu, wskazując na niewłaściwe badania, błędne interpretacje oraz brak zgodności opinii z rzeczywistością.

Biegły ortopeda Maciej G. a sprawy sądowe

Analiza orzeczeń w sprawach, w których Maciej G. wydawał opinie, pokazuje niejednoznaczne rezultaty. W wielu przypadkach sądy krytycznie oceniały opinie biegłego, wskazując na nieścisłości i sprzeczności z dokumentacją medyczną pacjentów. Mimo to, nie wszystkie zarzuty wobec Macieja G. zostały uwzględnione.

Postępowania w sprawie Macieja G.

  • W przeciągu lat Maciej G. był obiektem siedmiu postępowań w sprawie skarg na swoją działalność biegłego. Wszystkie postępowania zakończyły się umorzeniem lub odmową wszczęcia dalszych działań.
  • Sprawa biegłego Macieja G. podnosi kwestię konkurencyjności stawek dla biegłych w polskiej służbie zdrowia, zwracając uwagę na deficyt kadry i potrzebę podniesienia zarobków ekspertów. Planowane zmiany w prawie mają na celu uregulowanie zasad ustanawiania biegłych oraz ustalenie odpowiedniego wynagrodzenia.
  • Stawki dla biegłych są obecnie kwestią problematyczną, starania o reformę systemu opiniowania medycznego mają na celu zwiększenie płac dla biegłych i poprawę jakości świadczonych usług.