Portfel inwestycyjny „Parkietu” – rosnąca liczba zagadek wymaga stoickiego spokoju

„`html

Mimo zamieszania na rynku, luty nie wyrządził dużych szkód w portfelach funduszy. Niektóre z nich nawet na tym zyskały. Przychody były głównie z obligacji, polskich oraz europejskich akcji, które w odróżnieniu od USA wykazały się znaczną siłą.

Priorytet polityczny

Mimo że końca konfliktu w Ukrainie jeszcze nie widać, akcje europejskie ciągle przewyższają amerykańskie. Stosunki między Europą a USA również nie uległy poprawie. Rynki potrafią zaskakiwać, co udowodniły m.in. skokowym umocnieniem euro względem dolara i największą przeceną niemieckich obligacji skarbowych od lat. Polski rynek zareagował na to ostrożnie. Rentowności dziesięcioletnich polskich obligacji skarbowych wzrosły, ale są poniżej styczniowego szczytu.

Analitycy BM Pekao przewidują, że zbieżność oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych przez EBC i Fed może wreszcie przyczynić się do wzrostu cen obligacji. Czas do obniżek nad Wisłą również się skraca, co może nie być dobrą wiadomością dla banków, które napędzały WIG20 w tym roku.

Analitycy BM Santander wciąż widzą potencjał wzrostowy w krajowych akcjach, ale przy trwających spadkach za oceanem, wytrwałość Europy może być nieoczywista. Ze względu na kwestie geopolityczne, przyszłość europejskiego rynku akcji wydaje się mniej pewna.

Więcej akcji

Na początku marca doszło do małych przetasowań w portfelach funduszy, ale średni udział polskich akcji wynosi nadal blisko 12%. W portfelach F-Trust iWealth oraz BM Santander dalej znajdziemy najwięcej funduszy polskich akcji.

Zarządzający nieznacznie zwiększyli udział funduszy rynków rozwiniętych, które stanowią średnio 24,5% aktywów w marcu, rezygnując z części amerykańskich akcji, które teraz wynoszą 8,3%. Mimo rynkowych zawirowań, akcje wciąż dominują nad obligacjami, które stanowią niecałe 47% portfeli, a udział obligacji też spadł do równych 40%. Surowce wzrosły do 10% aktywów.

Podsumowanie miesiąca

Marzec to dwunasty miesiąc obecnej edycji portfela funduszy „Parkietu”, planowanej na 18 miesięcy. Wynik w lutym: -0,27%, łączna stopa zwrotu: 9,52%.

Podsumowanie zarządców funduszy

Marcin Ciesielski

Po dobrej pierwszej połowie lutego, zauważono wzrost awersji do ryzyka. Spośród różnych aktywów amerykańskie technologie radziły sobie najgorzej, a Nasdaq 100 spadł o 4%. Instrumenty dłużne zarejestrowały spadki rentowności, co korzystnie wpłynęło na wyceny.

Bez zmian w portfelu postawiono na długoterminowe obligacje skarbowe i srebro, które ma potencjał wzrostowy. Portfel to 30% obligacji, 30% akcji i 15% metali szlachetnych. Wynik w lutym: -2,89%, łączna stopa zwrotu: 2,56%.

Jędrzej Janiak

Analizy wskazują, że faza ożywienia trwa od sierpnia 2023 roku, a teraz pałeczkę lidera przejęła Europa, co obrazuje J.P. Morgan Global Manufacturing PMI na poziomie 50,6. Stawiamy na fundusze operujące na rynku europejskim i polskim, licząc na wzrost w sektorze metali przemysłowych i ożywienie w spółkach software’owych.

Eksperymentujemy z ekspozycją na biotechnologię, sztuczną inteligencję, a także spółki blockchain oraz kryptowalutowe. Wynik w lutym: 0,09%, łączna stopa zwrotu: 8,46%.

Mariusz Nowak

Głównym wydarzeniem lutego były działania prezydenta Trumpa w sprawie ceł i Ukrainy, które wywołały emocje na rynku. Wierzymy, że Fed i EBC będą kontynuować obniżki stóp procentowych, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę światową.

Oceniamy akcje amerykańskie za atrakcyjne, podobnie jak krajowe walory zgrupowane w mWIG40 i sWIG80, ale z uwagi na ryzyko polityczne jesteśmy sceptyczni co do największych polskich spółek. Wynik w lutym: 0,81%, łączna stopa zwrotu: 15,41%.

Kamil Cisowski

W marcu bez zmian w portfelu, czekając na decyzje Trumpa dotyczące ceł na towary z UE. Bazowy scenariusz to kontynuacja korekty w USA i spadki na rynkach europejskich. Potencjalne oportunitety widzimy w Japonii, Turcji i Indiach. Wynik w lutym: -0,46%, łączna stopa zwrotu: 10,13%.

Michael/Ström DM

Z początkiem marca wprowadzono istotne zmiany w portfelu zrezygnowano z amerykańskich akcji przez zmienność wynikającą z wojen handlowych. Zwiększono ekspozycję na Europę, a do portfela dodano fundusz złota. Wynik w lutym: 0,77%, łączna stopa zwrotu: 4,71%.

Santander BM

Negocjacje dotyczące wojny w Ukrainie i taryfy celne schłodziły nastroje. Utrzymujemy portfel bliski portfelowi zrównoważonemu, z pozostawieniem potencjału na ewentualne zwyżki na rynkach akcji.

„`