Poszukiwani: Inwestorzy Indywidualni na GPW - Jak Zachęcić Ich do Wsparcia Małych Obrotów?

Mogę zapewnić, że – przekazał nam Robert Stankiewicz, dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu GPW. Od sierpnia minęło trochę czasu; postanowiliśmy zapytać, co słychać w tej kwestii.

Obroty i wzrosty są małe, debiutów jak na lekarstwo (niedawna oferta publiczna Żabki przerwała długi okres posuchy – choć od 2022 r. na GPW weszły łącznie 23 spółki, to prawdziwym debiutantem był tylko deweloper Murapol, a reszta firm przeniosła się z alternatywnego rynku NewConnect), w czołowym indeksie WIG20 roi się od spółek kontrolowanych przez państwo, przez co ich kursy są podatne na mniej lub bardziej przemyślane wypowiedzi polityków.

Strategia giełdy

Pojawiła się też zapowiedź rewitalizacji rynku NewConnect, który jest domeną właśnie inwestorów indywidualnych. GPW od lat wspiera , ale wciąż jest problem ze zbyt małym udziałem tych produktów w ofercie, podczas gdy od dawna jest to megatrend w inwestowaniu światowym. Pojawiają się wprawdzie już pierwsze jaskółki postępu – MF zapowiedziało chociażby stosowne zmiany legislacyjne, które pozwolą na to, żeby w instrumenty notowane na GPW inwestowała też zagranica.

Opłaty giełdowe i prowizje

Jeśli chodzi o , opłaty giełdowe i prowizje domów maklerskich, to są one wnikliwie analizowane przez coraz większe grono inwestorów indywidualnych. Są one oczywiście wyższe niż na rynkach rozwiniętych, ale też nikt nie oczekuje, że spadną nagle poniżej poziomu w USA.

  • Analizowanie opłat przez inwestorów
  • Konkurencja cenowa domów maklerskich

Rynek kapitałowy

Rynek kapitałowy, giełda, dla inwestorów instytucjonalnych czy detalicznych jest produktem inwestycyjnym oraz kolejną z metod lokowania oszczędności w celu ich pomnożenia. Produktem inwestycyjnym do lokowania oszczędności jest także rynek obligacji czy nieruchomości. Perspektywy biznesowe w istotny sposób przekładają się na wskaźniki wyceny, które są istotne dla inwestorów.

Inwestowanie na giełdzie

Na GPW mamy kilka grup inwestorów: krajowego inwestora indywidualnego, krajowych inwestorów instytucjonalnych, zagraniczne fundusze aktywnego zarządzania, inwestycyjne i emerytalne oraz fundusze pasywnego zarządzania. Inwestorzy zagraniczni biorą pod uwagę kursy walutowe, przyszłe relacje międzynarodowe oraz czynniki makroekonomiczne.

Wyzwania rynku kapitałowego

Inwestowanie na giełdzie wymaga edukacji, a dużą rolę w tym mogą odegrać media. Dopiero budowanie wiedzy i zrozumienie rynku kapitałowego może zachęcić inwestorów do lokowania środków na giełdzie.