"Przewrót władzy" w Polsce. Nowe informacje od rzecznika prokuratury

„`html

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Piotr Antoni Skiba, poinformował, że 17 marca odbyło się uzupełniające przesłuchanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. „zamachu stanu”. Bogdan Święczkowski, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, przez cztery i pół godziny odpowiadał na szczegółowe pytania. W przesłuchaniu brał udział także pełnomocnik TK.

Na początku lutego Święczkowski podkreślił, że z końcem stycznia podpisał 60-stronicowe zawiadomienie dotyczące uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, posłów, senatorów koalicji rządzącej, prezesa Rządowego Centrum Legislacji, niektórych sędziów, prokuratorów oraz inne osoby.

Geneza sprawy

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego wyjaśniał, że sprawa dotyczy wydarzeń związanych z powołaniem obecnego rządu 13 grudnia 2023 roku.

Śledztwo i działania prokuratury

Święczkowski złożył wniosek o wszczęcie śledztwa przez legalnie powołanego zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego. Jednak, jak wyjaśniała rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak, początkowo nie można było podjąć postępowania, ponieważ korespondencja z Trybunałem Konstytucyjnym była traktowana jako prywatna korespondencja prok. Ostrowskiego, co nie spełniało światowych standardów.

Dalsze działania

Mimo tych trudności prok. Ostrowski przesłuchał m.in. szefową KRS Dagmarę Pawełczyk-Woicką oraz I prezes SN Małgorzatę Manowską, co doprowadziło do wszczęcia śledztwa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień. Prok. Ostrowski został zawieszony w czynnościach służbowych na pół roku.

Złożenie skutecznego zawiadomienia

Ostatecznie Bogdan Święczkowski skutecznie złożył zawiadomienie pod koniec lutego, kiedy to także wpłynęła dokumentacja sporządzona wcześniej przez prok. Ostrowskiego.

„`