W ciągu ostatniej dekady badania nad komórkami macierzystymi znacząco się rozwinęły. Widzieliśmy już, jak naukowcy programowali je, by stały się organoidami, narządami i tkankami biologicznymi, a używano ich również do leczenia takich schorzeń, jak uszkodzenia mięśni i anemia.
W nowym badaniu naukowcy zajęli się cukrzycą typu 1, która jest znana również jako cukrzyca młodzieńcza. Jest to choroba, w której dochodzi do ataku immunologicznego na wyspy trzustkowe odpowiedzialne za produkcję insuliny. Naukowcy opisują w czasopiśmie Cell nowy sposób leczenia tego schorzenia.
W ramach badania naukowcy zmodyfikowali standardowe podejście, eksponując komórki na pewne cząsteczki, zamiast wprowadzać białka. Proces leczenia był stopniowany, aby wnioski z pierwszego przypadku można było zastosować w kolejnych.
Pierwszej pacjentce, 25-letniej kobiecie, wstrzyknięto do brzucha 1,5 mln wysp trzustkowych. Umieszczenie ich w jamie brzusznej umożliwiło łatwe monitorowanie i ewentualne usunięcie w razie potrzeby.
Po dwóch tygodniach od podania komórek trzustkowych zapotrzebowanie pacjentki na insulinę zaczęło spadać. Pacjentka pozostała w stabilnym stanie przez resztę rocznego okresu badania, w którym spędziła ponad 98% czasu w prawidłowym zakresie glikemii.
Naukowcy nie zgłaszają żadnych nieprawidłowości związanych z przeszczepem, ale zaznaczają, że jest to nowe podejście do leczenia cukrzycy typu 1, dlatego nie wiadomo jeszcze, czy układ odpornościowy pacjentki w przyszłości ponownie zaatakuje komórki trzustki, co wcześniej doprowadziło do rozwoju cukrzycy typu 1.