Spadająca liczba zachorowań nie oznacza końca pandemii. Najnowsze dane i prognozy.

Ważne informacje dotyczące aktualnej sytuacji pogodowej i stanu powodzi w Polsce. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni oraz ostrzeżenia hydrologiczne.

Powódź w Polsce trwa

Powódź w Polsce trwa, jednak niż genueński powoli zaczyna się wypełniać. Pogoda zacznie się poprawiać, chociaż nie wszędzie. Zrobi się pogodnej, jednak wciąż miejscami na południu, zachodzie i w centrum może przelotnie popadać, a w górach również zagrzmieć. W Sudetach suma opadów może sięgnąć 15 mm, a w Karpatach do 25 mm.

Jeszcze nie możemy w pełni odetchnąć z ulgą. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej „sytuacja meteo uspokaja się”, ale pod względem hydrologicznym wciąż jest „niebezpiecznie”. W poniedziałek rano stan alarmowy zanotowano na 92 stacjach badawczych, a stan ostrzegawczy na 34 .

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz – co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store.

Kłodzko, Nysa, Chałupki z rekordami

W niedzielę najgorsza sytuacja panowała na południu Opolszczyzny i w Kotlinie Kłodzkiej. Zanotowano rekordy stanów wody : w Kłodzku na Nysie Kłodzkiej 789 cm (powyżej 5,5 m powyżej stanu alarmowego i prawie 1,5 m niż absolutne maksimum z 1997 roku ). Rekordy pobito również na górnej Odrze : w Chałupkach o ok. 10 cm, w Olzie o 50 cm, zaś w Krzyżanowicach rekord został wyrównany.

Powódź w Polsce: Ostrzeżenia najwyższego stopnia

W poniedziałek hydrologiczne ostrzeżenia trzeciego stopnia obowiązują dla dla zlewni górnej i środkowej Odry , górnej Warty i zachodniej części zlewni górnej Wisły oraz w Tatrach . Czerwone alerty IMGW z tym związane są wciąż aktualne w województwach dolnośląskim , opolskim , śląskim , południowej części wielkopolskiego i północno-zachodniej części małopolskiego .

Powódź w Polsce: Pogoda przyniesie jeszcze burze

Nebezpiecznie w poniedziałek może być na południu kraju. Alert IMGW pierwszego stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami obejmuje południową część województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jak podkreśla IMGW w poniedziałek deszcze będą się pojawiać na południowych krańcach Polski i sięgną 15-20 mm. Pomimo przejaśnień stan wody na środkowych i dolnych odcinkach rzek będzie rosnąć.

Burze mogą się pojawiać wzdłuż południowej granicy Polski . W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać prędkość do 60-65 km/h. Zagrzmieć może również w nocy z poniedziałku na wtorek , w rejonie Tatr i Beskidu Śląskiego . Jeśli w pierwszej połowie nocy burze wystąpią, to mogą przynieść opady do 10-15 mm oraz porywy wiatru również dochodzące do 60-65 km/h.