Zjawisko masowych rezygnacji z służby wojskowej i WOT. Zwiększenie wynagrodzeń nie przyniosło efektu

„`html

Priorytety rządu w zatrzymaniu odejść z wojska

Jednym z głównych priorytetów rządu prowadzonego przez Donalda Tuska było powstrzymanie masowych odejść żołnierzy z wojska. Podczas posiedzenia senackiej komisji obrony narodowej w styczniu 2024 roku, Cezary Tomczyk, jako sekretarz stanu, podkreślał to zobowiązanie.

Zmiany w strukturach wojskowych w roku 2023

W roku 2023 z wojska odeszło 10 tysięcy żołnierzy, jak wspominał sekretarz stanu. Dzięki wprowadzonym podwyżkom oraz dodatkowym nagrodom rocznym, władze starały się odwrócić ten negatywny trend. Mimo wszystko, z raportu „Rzeczpospolitej” wynika, że mimo podwyżek, które wynosiły łącznie 180 zł, żołnierze nadal opuszczali szeregi Armii. Warto zauważyć, że ogólna liczba wojskowych jednak się zwiększa.

Dane liczbowe dotyczące żołnierzy

Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że na koniec roku liczba żołnierzy wzrosła. Dla porównania, pod koniec grudnia 2023 roku, w czynnej służbie znajdowało się ponad 191 tysięcy żołnierzy, w tym samym czasie do zawodowej służby wojskowej powołano 18 tysięcy osób. W tej liczbie znalazło się 1,3 tysiąca żołnierzy zawodowych, którzy powrócili do służby.

Odejścia żołnierzy w 2024 roku

Według danych „Rzeczpospolitej”, w roku 2024, aż 9,28 tysiąca zawodowych żołnierzy oraz 10,08 tysiąca ochotników z Wojsk Obrony Terytorialnej odeszło z wojska. Dla porównania, w 2023 roku liczba ta wynosiła nieco ponad 10,1 tysiąca. W 2022 roku z wojska odeszło 15,9 tysiąca żołnierzy zawodowych oraz ochotników WOT.

„`