Zmiana w składach komisji śledczych Sejmu. Wybrano nowych członków.

Komisje śledcze. Wybrano nowych członków. Na drodze głosowania zdecydowano, że w komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego zasiądzie Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości. Zajmą oni miejsca Dariusza Jońskiego z KO i Waldemara Budy z PiS – dotychczasowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji.

Decyzja o tym, kto zastąpi nowo wybranych europosłów w prezydium, zostanie podjęta w trakcie posiedzenia zespołu. Posiedzenie Sejmu. Uzupełniono składy komisji. Do komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dołączą trzej posłowie: Przemysław Witek z KO, Bartosz Kownacki z PiS oraz Paweł Szrot z PiS.

W tym przypadku wyłącznie jedno miejsce zwolni się ze względu na wyniki wyborów do europarlamentu i ustąpi z niego przewodniczący komisji Michał Szczerba. Pozostałe dwa wakaty to skutek wykluczenia z dalszych prac dwóch posłów PiS: Aleksandra Śliwki i Zbigniewa Boguckiego. W komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus doszło do jednej zmiany.

Decyzją posłanek i posłów Patryk Jaskulski z KO zastąpi Pawła Ozdobę z Suwerennej Polski, który będzie reprezentował Polskę w Brukseli. Na początku piątkowego posiedzenia Sejm przyjął również ślubowanie od nowego członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, którym została prawniczka Joanna Napierała.