„`html
Nowy tydzień przyniósł utrzymanie stosunkowo wysokiej zmienności kursu euro do złotego, co jest nietypowe dla sezonu wakacyjnego. Wczorajsze notowania charakteryzowały się wahaniami przekraczającymi 3 grosze, koncentrując się wokół poziomu 4,2550.
Wpływ sytuacji międzynarodowej na złotego
Na wycenę złotego, podobnie jak innych walut rynków wschodzących, negatywnie oddziałuje umacniający się dolar na rynkach globalnych, choć zmiany te są na razie niewielkie. Dodatkowym źródłem niepewności pozostają nasilające się napięcia związane z wojnami handlowymi na świecie.
Czynniki krajowe wpływające na zmienność
Polska waluta pozostaje jednak pod większą presją niż węgierski forint czy czeska korona. Przyczyną jest wciąż odczuwalny wpływ niedawnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które wzmocniło rynkowe oczekiwania dotyczące możliwych obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach.
Oczekiwania inwestorów wobec inflacji
Dziś uwaga inwestorów skierowana będzie na dane dotyczące inflacji CPI. Oczekiwany jest końcowy odczyt dynamiki cen w Polsce za czerwiec oraz analogiczne informacje ze Stanów Zjednoczonych.
- Polski odczyt raczej nie będzie miał dużego wpływu na rynek.
- Bardziej istotny dla inwestorów wydaje się wstępny szacunek inflacji za lipiec, którego publikacja nastąpi na koniec miesiąca.
- Ten odczyt wpłynie na konsensus przed wrześniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego nie jest wykluczona decyzja o obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych.
Znaczenie amerykańskich danych inflacyjnych
Najwięcej emocji budzi nadchodzący odczyt inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Wynik ten może wpłynąć na oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej Fed i tym samym wesprzeć obserwowany obecnie trend stopniowego umocnienia dolara.
Perspektywy krajowego rynku obligacji
Na rynku długu w Polsce najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie drugi lipcowy przetarg sprzedaży obligacji. Poprzedni przyniósł znaczne zainteresowanie ze strony inwestorów. Warto zwrócić uwagę na wysoki współczynnik podaży do popytu, który wyniósł 1,63, co jest najwyższym wynikiem od wielu miesięcy.
- Duże zainteresowanie aukcją nie dziwi, biorąc pod uwagę tegoroczne lipcowe zapadalności obligacji FPC0725 oraz DS0725.
- Te czynniki sprzyjały zwiększonemu popytowi, wzmacniając stronę kupujących na rynku.
„`