Popularny przez setki lat pogląd, że za produkcję tlenu na naszej planecie odpowiedzialne są wyłącznie organizmy zdolne do fotosyntezy, okazał się nie do końca poprawny. Najnowsze badania wskazują, że tlen powstaje w miejscach, gdzie kompletnie nikt by się tego nie spodziewał – skały mogą być producentem tlenu.
Do zaskakującego odkrycia doszło w przeciętnej głębokości oceanu. Jak się okazało, skały obecne na tamtejszym dnie odpowiadają za wydzielanie tlenu. Nowe odkrycie dokonane przez międzynarodową grupę naukowców zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.
Do narodzenia się organizmów aerobowych wymagany jest oczywiście tlen, a dotychczasowa wiedza sugerowała, że ziemskie zasoby tlenu atmosferycznego powstały na skutek działalności organizmów przeprowadzających fotosyntezę. Wygląda jednak na to, że musimy ponownie zadać sobie pytanie – gdzie zaczęło się życie aerobowe? Organizmy aerobowe to te, które do życia wymagają tlenu.
Początkowo na naszej planecie organizmy wykorzystujące oddychanie beztlenowe przeważały. Wykorzystywały one szeroko obecne zwiazki organiczne takie jak np. cukry. Z czasem jednak ilość tlenu w atmosferze wzrosła, a wolne zwiazki organiczne zmalały, co spowodowało powstanie dużej liczby organizmów aerobowych.
Naukowcy byli tak zdziwieni wynikami badań, że uznali swoj sprzęt za uszkodzony. Zespół Andrew Sweetmana prowadził badania dna morskiego w tzw. Strefie Clariona-Clippertona – dużej podwodnej formacji geologicznej nieopodal Hawajów. Gdy ich przyrządy wskazywały, że tlen w tym miejscu, zamiast tylko być konsumowany, był wytwarzany, to uznali, że coś jest nie tak.
Przez 10 lat prowadzenia badań, uprzednio żadne badania nie wykazały występowania czegokolwiek, co mogłoby wytłumaczyć ten fenomen. Wykluczono proces fotosyntezy, gdyż nie dociera tam żadne światło słoneczne. Jak się jednak okazało, możliwym wytłumaczeniem tego zaskakującego fenomenu są skały, z których jedna zawiera mangan. Takie napięcie stanowi około 1-4 promili atmosfery – procesu, który powoduje powstawanie tlenu.
Prawdopodobnie więc większe ” ” zdolne są do przeprowadzania tego procesu i to właśnie one odpowiedzialne są za produkcję tlenu w ciemnych czeluściach oceanów.