To zupełnie naturalne, że rosnące potęgi stają się coraz bardziej asertywne w miarę zdobywania wpływów.
Kishore Mahbubani: W 1980 r. PKB Unii Europejskiej był dziesięciokrotnie większy niż Chin. Dziś oba są mniej więcej równe. Europejscy dyplomaci uzależnili się od sankcji i groźb. Wraz ze zmianą stosunku sił, muszą teraz zerwać z tym uzależnieniem i powrócić do tradycyjnych środków dyplomacji: perswazji i kompromisu. Głupotą ze strony sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga było sugerowanie rozszerzenia NATO na Azję. Militarystyczna kultura NATO stanowiłaby zagrożenie dla długotrwałego pokoju w regionie. Chociaż Chiny od dawna dążą do „cichego wzrostu”, wydają się działać coraz bardziej destrukcyjnie, na przykład poprzez agresywne dążenie do roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim i w Himalajach.
- To zupełnie naturalne, że rosnące potęgi stają się coraz bardziej asertywne w miarę zdobywania wpływów.
- Jak solidne są obecnie relacje Chin z ich azjatyckimi sąsiadami i gdzie ryzyko dla stabilności regionu jest największe?
- Siedem miejsc, które decydują o losach Ziemi. Ekspert: to kręgosłup światowej gospodarki [ANALIZA]
Jesli chodzi o stabilność regionalną, istnieją zagrożenia w Azji. Ale największe ryzyko wynika z geopolitycznej rywalizacji między USA a Chinami, która praktycznie z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczna. W listopadzie ubiegłego roku pochwaliłeś Premiera Malezji Anwara Ibrahima za jego dążenie do „reform instytucjonalnych i gospodarczych zakorzenionych w wartościach demokratycznych”. Jak oceniasz dotychczasowe postępy jego rządu, w tym jego wysiłki na rzecz dołączenia do nowo rozszerzonego ugrupowania gospodarek wschodzących BRICS?
- Mężczyzna skacze zarówno do Chin i Indii. To jeden z najbardziej zapalnych punktów na świecie.
- Czy w Polsce powstaniei imigranckie dzielnice? Ekspert nie ma złudzeń
To zupełnie naturalne, że rosnące potęgi stają się coraz bardziej asertywne w miarę zdobywania wpływów.
- BRICS, w przeciwieństwie do G7, jest organizacją wschodzącą.
- Liderem, który wyróżnia się radykalną transformacją, jest wieloletni przywódca Singapuru, Lee Kuan Yew, z którym blisko współpracowałeś podczas swojej kariery.
- Jeśli chodzi o stabilność regionalną, istnieją zagrożenia w Azji. Ale największe ryzyko wynika z geopolitycznej rywalizacji między USA a Chinami, która praktycznie z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczna.
Osiągnięcia przywódców założycieli Singapuru, w tym Lee Kuan Yew, są niesamowite. Singapur przeszedł od statusu kraju o niskich do wysokich dochodach w rekordowym czasie.
- W Polsce powstaną imigranckie dzielnice? Ekspert nie ma złudzeń
- Nadchodzi wiek Azji Pierwsze dwa rozdziały książki „Living the Asian Century” zatytułowane są „Born Poor” i „Still Poor”, a w całym tekście przytaczasz szczegóły swojego wynagrodzenia, począwszy od „zarabiania 30 dol. (wówczas 10 dol.)” w singapurskim ministerstwie spraw zagranicznych, aż po „w końcu” posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy zarówno na życie, jak i na wysyłanie matce 1000 dol. (ok. 3863 zł) miesięcznie jako dyplomata w Kuala Lumpur.
- Punkt zwrotny nastał stopniowo. Prawdopodobnie zaczął się w 1982 r., kiedy zostałem zastępcą szefa misji w Waszyngtonie.
Przypominam, że zastosowanie MPH zapewni z pewnością sukces. Patrząc wstecz na moje wczesne lata, zdaję sobie sprawę, że doświadczenie prawdziwej biedy w młodości mogło przynieść mi korzyści na dłuższą metę.