„`html
Otyłość jako problem zdrowia publicznego
Otyłość jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego na całym świecie. Powiązana jest z zwiększonym ryzykiem chorób serca, nadciśnienia, udaru mózgu, cukrzycy oraz zwiększoną śmiertelnością. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku aż 78% dorosłych będzie dotkniętych nadwagą lub otyłością.
Wpływ szybkiego internetu na aktywność fizyczną
Wzrost liczby osób z otyłością jest w dużej mierze wynikiem czynników związanych ze stylem życia, zdrowiem i środowiskiem, takich jak niezdrowe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia. Nowe badania wskazują, że dostęp do szybkiego internetu zmniejsza prawdopodobieństwo spełnienia minimalnych zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej. To prowadzi do zwiększenia siedzącego trybu życia.
Nowe technologie a wzrost BMI
Od 2012 roku projekt infrastrukturalny NBN w Australii modernizował systemy internetowe, co znacznie poprawiło szybkość połączeń. Badacze odkryli, że zwiększony dostęp do sieci koreluje ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI) o 1,57 kg/m² oraz 6,6% wzrostem częstości występowania otyłości.
Definicja BMI i jego znaczenie
BMI, międzynarodowy standard pomiaru masy ciała do wzrostu, definiuje nadwagę jako BMI o wartości 25-29,9, a otyłość jako BMI wynoszące 30 i więcej. Eksperci tłumaczą, że zwiększone korzystanie z internetu prowadzi do siedzącego trybu życia, co obniża tempo metabolizmu i sprzyja otyłości.
Skutki społeczno-kulturowe dla aktywności fizycznej
Oprócz bezpośredniego wpływu na przemianę materii, internet umożliwia łatwe zakupy online, co zmniejsza potrzebę wychodzenia i załatwiania sprawunków. Elektroniczna komunikacja często ogranicza spotkania z bliskimi, co dodatkowo redukuje możliwości podjęcia fizycznej aktywności.
Globalna korelacja
Chociaż omawiane badania dotyczą Australii, podobne wyniki odnotowano w innych częściach świata. Badanie w 2024 roku przeprowadzone wśród studentów pierwszego roku w Turcji również wskazało na dodatnią korelację między BMI a nadużywaniem internetu. Przegląd badań z 2019 roku, obejmujących m.in. Stany Zjednoczone, potwierdził związek pomiędzy wzrostem korzystania z internetu a ryzykiem nadwagi i otyłości. Użytkownicy sieci mieli o 47% większe szanse na nadwagę lub otyłość.
„`