„`html
Protest w Warszawie przeciwko edukacji zdrowotnej
W niedzielne południe, na warszawskim placu Zamkowym, zgromadzili się przeciwnicy edukacji zdrowotnej. W grupie protestujących znaleźli się m.in. Przemysław Czarnek, Antoni Macierewicz oraz Ewa Zajączkowska-Hernik, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację. Obok nich stanął Karol Nawrocki, szef Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat na prezydenta wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
Opinie rodziców i kandydatów
Karol Nawrocki mówił mediom, że jako rodzic trójki dzieci nie zgadza się na narzucanie tematów związanych z seksualizacją w edukacji zdrowotnej, pragnąc zachować wpływ na wychowanie swoich dzieci.
Zmiany w programie szkolnym
Od września w szkołach ma zostać wprowadzony przedmiot edukacja zdrowotna. Jego celem jest kształtowanie świadomości wśród uczniów klas IV–VIII oraz uczniów szkół średnich, którzy będą mieli go odpowiednio jedną i dwie godziny tygodniowo. Barbara Nowacka, minister edukacji, podkreślała, że ochrona zdrowia i profilaktyka będą traktowane z należytą powagą.
Profesor Zbigniew Izdebski, który przewodzi zespołowi tworzącemu program, zapewnia, że nie będzie on naruszał światopoglądu uczniów. Materiał ma być dostosowany do wieku i obejmować takie zagadnienia jak prawa człowieka, równość płci, relacje międzyludzkie czy reprodukcję.
Sprzeciw i wątpliwości
Chociaż Ministerstwo Edukacji Narodowej usiłuje przekonywać do nowego przedmiotu, rodzice oraz politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością pozostają sceptyczni. Jak zauważył poseł Marcin Horała, program obejmuje wiele wartościowych tematów, jak higiena czy zdrowe odżywianie, jednak nie popiera on dodanej do nich edukacji seksualnej, która, jego zdaniem, prowadzi do przedwczesnej seksualizacji dzieci.
„`