Rząd planuje przywrócić obowiązkowe prace domowe? Nowacka zajmuje stanowisko

„`html

Rozmowa Barbary Nowackiej w RMF FM o rekonstrukcji rządu

30 czerwca Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej, udzieliła wywiadu Tomaszowi Terlikowskiemu w studiu RMF FM. Tematyka rozmowy koncentrowała się przede wszystkim na sprawach związanych z jej ministerstwem oraz na potencjalnych zmianach w składzie Rady Ministrów.

Planowany termin zmian w rządzie

Minister Nowacka podkreśliła, że do zmian personalnych w rządzie powinno dojść do końca lipca. Wskazała, że liderzy koalicyjnych ugrupowań – w tym Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty i Szymon Hołownia – muszą najpierw uzgodnić między sobą szczegóły dalszej współpracy. Barbara Nowacka podkreśliła, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej są gotowi na rozmowy, jednak priorytet mają uzgodnienia pomiędzy premierem a reprezentantami pozostałych partii koalicyjnych.

Przyszłość szefowej MEN

W rozmowie padło pytanie o dalszą rolę Nowackiej jako minister edukacji narodowej. Sama zainteresowana odpowiedziała, że decyzja o obsadzie tego stanowiska należy do Donalda Tuska. Wyraziła też przekonanie, że nikt z obecnych członków rządu nie jest trwale przywiązany do konkretnych funkcji.

Zmiany w Radzie Ministrów i działania ministerstwa edukacji

Według wcześniejszych doniesień, wśród osób, których mogą dotyczyć zmiany, wymienia się między innymi Paulinę Hennig-Kloskę, kierującą resortem klimatu i środowiska.

Inauguracja urzędu nowego prezydenta

W wywiadzie pojawił się również temat zaprzysiężenia nowego prezydenta. Nowacka wyraziła przekonanie, że nowy prezydent zostanie oficjalnie zaprzysiężony 6 sierpnia, niezależnie od nieoficjalnych sugestii na temat braku zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Ewaluacja przepisów dotyczących prac domowych

Minister edukacji poinformowała także o działaniach dotyczących obowiązku prac domowych w szkołach podstawowych. Zapowiedziała ewaluację obowiązujących przepisów. W tym celu przeprowadzono ankiety wśród nauczycieli we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Nowacka zwróciła uwagę również na znaczenie wyników egzaminów ósmoklasistów jako istotnego wskaźnika efektywności wprowadzonej zmiany.

  • Ankietowanie nauczycieli szkół podstawowych w sprawie prac domowych
  • Analiza wyników egzaminów ósmoklasistów po roku bez obowiązkowych prac domowych
  • Podjęcie finalnej decyzji planowane jest najpóźniej na połowę sierpnia

„`