Jak sprawdzić grupę krwi za pomocą numeru PESEL - dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć

Spis treści:

  1. Skład krwi
  2. Grupy krwi
  3. Badanie grupy krwi
  4. Ważność znajomości grupy krwi
  5. Grupa krwi a numer PESEL

Krew jest jednym z najważniejszych płynów w organizmie człowieka, która krąży w zamkniętym układzie naczyń krwionośnych. Składa się ona z płynnego osocza (55 procent objętości) oraz komórek krwi: krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi. Ilość poszczególnych składników jest osobniczo różna, jednak najważniejszą różnicą jest rodzaj grupy krwi oraz czynnik Rh u poszczególnych osób.

Podstawowe grupy krwi odkrył w 1901 roku austriacki lekarz Karl Landsteiner. Zauważył on, że na krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się ze sobą poszczególnych krwinek. Korzystając z jego dorobku dwóch innych uczonych – Ludwik Hirszfeld i Emile von Dungernem stworzyli podstawy nauki o grupach krwi. To właśnie oni wprowadzili oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0 które w 1928 roku zostało przyjęte na całym świecie.

Drugim najważniejszym układem grupowym krwi u człowieka jest układ Rh (nazwa pochodzi od rodzaju małp Rhesus, u których pierwszy raz wykryto to białko). Antygeny Rh występują tylko na krwinkach czerwonych. W układzie Rh występuje kilka głównych antygenów, przy czym najistotniejszy spośród nich to antygen D. W przypadku obecności we krwi antygenu D stwierdzana jest krew Rh-dodatnia, natomiast u osoby Rh-ujemnej antygen D nie występuje.

Kiedy informacja o grupie krwi jest niezbędna?

Informacja o grupie krwi jest kluczowa w wielu sytuacjach medycznych. Niezbędna jest podczas transfuzji krwi, operacji chirurgicznych, w nagłych przypadkach medycznych oraz przy planowaniu niektórych terapii. Znajomość grupy krwi jest także ważna w diagnostyce oraz w leczeniu chorób krwi. Warto znać swoją grupę krwi.

Jak sprawdzić swoją grupę krwi?

Grupę krwi można sprawdzić poprzez zakup badania oznaczenia grupy krwi. Takie badanie można przeprowadzić w każdym punkcie pobrania i nie jest do niego wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Polega ono na klasycznym badaniu krwi z żyły znajdującej się w zgięciu łokcia, a jego cena waha się od 30-50 złotych.

Jakie dokumenty potwierdzają naszą grupę krwi?

Dokumentami potwierdzającymi grupę krwi są:

  • Legitymacja krwiodawcy
  • Wyniki badań laboratoryjnych
  • Specjalne karty z informacją o grupie krwi

Czym grupa krwi jest zapisana w numerze PESEL?

Osobie, której dane są gromadzone w rejestrze PESEL nadaje się numer identyfikacyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, który w skrócie nazywamy numerem PESEL. Numer to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Zawiera w sobie takie informacje jak:

  1. Rok urodzenia
  2. Płeć
  3. Data urodzenia

Numer PESEL nie zawiera w sobie informacji o naszej grupie krwi i na jego podstawie nie jesteśmy jej też w stanie ustalić. Dlatego tak ważne jest, abyśmy sami znali naszą grupę krwi i taką informację mieli cały czas przy sobie. Wraz z rosnącą popularnością usługi cyfrowej, która oferuje mobilne wersje dokumentów, pojawiła się propozycja aby umieścić w niej również informację o naszej grupie krwi. Mogłoby to znacznie skrócić procedury medyczne oraz zmniejszyć liczbę wykonywanych badań w celu ustalenia grupy krwi.

To i inne pytania dotyczące rozszerzenia informacji i dokumentów zawartych w usłudze zostały skierowane do wiceministra. – odpowiedział wiceminister.