Nieoczekiwane oświadczenie ministra na temat cen mieszkań

„`html

Ceny nowych mieszkań stabilne

Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że październik był trzecim miesiącem z rzędu, w którym średnie ceny ofertowe metra kwadratowego nowych mieszkań nie wzrosły w Trójmieście (15,5 tys. zł/mkw.), a drugim takim miesiącem w Warszawie (blisko 17,8 tys. zł/mkw.), Krakowie (ponad 16,4 tys. zł/mkw.) i Poznaniu (ponad 13,2 tys. zł/mkw.).

Wyhamowanie podwyżek

W październiku podwyżki cen mieszkań wyhamowały we Wrocławiu (niespełna 14,6 tys. zł/mkw.), Łodzi (ponad 11,5 tys. zł/mkw.) oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ponad 10,9 tys. zł/mkw.). Jednak wrocławski rynek od początku roku prowadzi wśród miast pod względem wzrostu cen, notując 11-procentowy wzrost średniej ceny metra kwadratowego.

W Łodzi wzrost wyniósł 10%, a w Poznaniu 7%. Z kolei Warszawa zanotowała 6-procentowy wzrost, Kraków 5%, a Trójmiasto 4%. Najmniejszy wzrost, bo 3%, odnotowano w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Konkurencja sprzyja stabilizacji

Obecna stabilizacja cenowa na rynku nieruchomości jest efektem rosnącej konkurencji między deweloperami. W wielu miastach oferują oni znacznie więcej mieszkań niż wcześniej, co sprzyja stabilizacji cen.

Rosnąca oferta mieszkań

  • Łódź: ponad 9,4 tys.
  • Poznań: około 7,3 tys.
  • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: ponad 8,6 tys.
  • Warszawa: około 14,4 tys.
  • Kraków: ponad 8,6 tys.
  • Trójmiasto: ponad 6,5 tys.

We Wrocławiu deweloperzy oferują 9,7 tys. lokali, co jest wynikiem zbliżonym do rekordu z października 2019 roku. Wskutek tego niektórzy deweloperzy zdecydowali się na przeceny, aby poprawić wyniki sprzedażowe.

W październiku większość metropolii zanotowała wzrost liczby umów z klientami w porównaniu do września, z wyjątkiem Wrocławia.

Kredyty i decyzje zakupowe

Rosnąca liczba zawieranych umów znalazła odbicie w rynku kredytowym. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poinformowało, że we wrześniu pozytywną decyzję kredytową uzyskało około 15,3 tys. gospodarstw domowych planujących zakup mieszkania, co stanowiło 3% wzrost w porównaniu do sierpnia. Jeszcze większy wzrost nastąpił w liczbie złożonych wniosków kredytowych – w październiku złożono ich 34,5 tys., czyli o 21% więcej niż we wrześniu.

Coraz mniej tanich ofert na rynku skłania wielu do szybszego podejmowania decyzji zakupowych. W październiku w Łodzi, Poznaniu oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skurczył się udział lokali z ceną poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy.

W Trójmieście odsetek takich mieszkań wzrósł z 6% do 8%, co mogło być efektem obniżek cen. Przeciwnie, wyszukiwanie mieszkań w podobnej cenie w Krakowie i Warszawie graniczy z cudem.

„`