Niezwykła mumia odnaleziona w górach Andy: odkrycia badaczy zaskakują publiczność

Capacocha była niezwykle ważną ceremonią w świecie Inków, która obejmowała składanie ofiar z ludzi – przede wszystkim z dzieci – by ułaskawić i zadowolić bogów lub uczcić ważne wydarzenia. Chociaż przekazy mówią o tysiącach takich poświęceń, do dzisiaj zachowało się niewiele dowodów. Niektóre ciała, ze względu na panujące na szczytach warunki, zachowały się w doskonałym stanie. Wśród nich jest słynna mumia chłopca z góry El Plomo w Chile.

Nowe badania zmieniają wiedzę o mumii chłopca z El Plomo. Zmumifikowane zwłoki około ośmioletniego chłopca zostały odkryte w 1954 roku. Mumia odnaleziona w lodowej jamie w Andach na szczycie El Plomo była pierwszym znaczącym odkryciem zamarzniętych zmumifikowanych zwłok, które powiązano z inkaskimi wysokogórskimi rytuałami składania ofiar z ludzi. Przez wiele lat badacze uważali, że przed złożeniem do lodowego grobu chłopcu z El Plomo podano alkoholowy trunek chicha oraz liście koki, dzięki czemu dziecko miało zapaść w spokojny sen przed pochowaniem żywcem.

Pierwsza na świecie mumia poddana dermatoskopii. Naukowcy ogłosili, że. Dermatolog Verónica Catalán przeprowadziła przełomowe analizy, które wykazały na przykład, że dotychczas kojarzone z odmrożeniami niebieskawy kolor paznokci chłopca oraz ciemne plamy na podeszwach stóp były w rzeczywistości spowodowane innymi czynnikami. „Chociaż proces mumifikacji ogranicza niektóre aspekty klinicznej oceny skóry, dermatoskopia zmumifikowanej skóry zapewnia podstawowe nieinwazyjne narzędzie oceny dla badań paleodermatologicznych” – zaznaczyli eksperci.

Brutalna prawda na temat rytuałów Inków. Nowe badania obejmujące dermatoskopię oraz tomografię ujawniły też, że najprawdopodobniej. To obala przekonanie o spokojnej śmierci i ukazuje brutalność rytuałów Inków. „Kroniki hiszpańskich kapłanów, którzy mieli kontakt z Imperium Inków, opisują tę formę gwałtownej śmierci ofiar, ale dotychczas nie znaleziono na to żadnych konkretnych dowodów” – powiedział „Discover Magazine” Mario Castro, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Chile.

Wyniki badań opublikowano na łamach „”.