Kosmiczna przyszłość dla ludzkości zbliża się coraz bardziej, a plany związane z kolonizacją Księżyca nabierają coraz większego tempa. USA, kraje UE i Indie planują wysłanie kolonizatorów na Srebrny Glob w ciągu najbliższych trzech lat. Celem jest zbudowanie pierwszych baz oraz rozpoczęcie rewolucji energetycznej, która ma zmienić przyszłość ludzkości nie do poznania.
Instytuty badawcze w USA i Chinach pracują nad rozwojem technologii, które umożliwią produkcję taniej i ekologicznej energii elektrycznej na Księżycu. Wykorzystanie energii nuklearnej ma zrewolucjonizować działalność eksploracyjną kolonizatorów i przyszłych baz księżycowych. NASA prezentuje działający reaktor nuklearny, który ma być pierwszym krokiem w budowie prototypu przeznaczonego do umieszczenia na Księżycu już w 2027 roku.
Chińska Agencja Kosmiczna zakończyła z powodzeniem dwie misje o nazwie Chang’e, podczas których wysłano urządzenia badawcze na powierzchnię Księżyca. Znalezione próbki zawierają Hel-3, izotop, który obiecuje dostarczyć nieograniczoną energię za niskie koszty. To odkrycie może zmienić efektywność produkcji energii w kosmosie, niezależnie od elektrowni zlokalizowanych na Ziemi.
Misje Apollo z lat 60. opierały się głównie na bateriach i panelach solarnych, dostarczając zaledwie niewielkie ilości energii. Planuje się jednak, że po 2030 roku na Księżycu zostaną zbudowane pierwsze reaktory jądrowe i fuzyjne. Chiny prowadzą prace nad reaktorami termojądrowymi, które mają zasilić przyszłe kolonie księżycowe i stanowić eksperymentalne źródło energii w misjach powrotu na Srebrny Glob po 2030 roku.
Planowane jest również wysłanie testowych reaktorów na Księżyc, co ma nastąpić około 2034 roku. W przypadku NASA i krajów UE, powrót na Księżyc planuje się w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat. NASA aktualnie prowadzi testy swoich nuklearnych źródeł energii, aby móc je bezpiecznie transportować na Księżyc na pokładzie przyszłych misji kosmicznych.
Kolonizacja Księżyca oraz produkcja taniej energii elektrycznej mają być krokiem milowym w umożliwieniu dalszych eksploracji kosmosu. Budowa źródeł energii na Księżycu ma zapewnić energię potrzebną do realizacji misji kosmicznych na skalę dotąd nieosiągniętą w historii ludzkości.