Wysokie oprocentowanie obligacji utrzymuje się nadal

„`html

Zmiany w rentowności obligacji w regionie

W ostatnich dniach zwiększyła się rentowność obligacji zarówno ze środka krzywej, jak i z jej dłuższego końca. Rentowność pięcioletnich obligacji wzrosła do 5,65%, podczas gdy dziesięcioletnie papiery osiągnęły poziom 5,9%. Niestety, w regionie gorzej radziły sobie obligacje rumuńskie.

Wpływ sytuacji politycznej w Rumunii

Trwające napięcia polityczne w Rumunii przyczyniły się do znacznego wzrostu rentowności tamtejszych obligacji dziesięcioletnich o ponad 15 punktów bazowych. Na początku tygodnia, rumuńskie obligacje były notowane powyżej 7,57%.

Obligacje czeskie i węgierskie

W mijającym tygodniu obserwowano również wzrost rentowności czeskich obligacji, natomiast rentowność obligacji węgierskich spadała. Nadzwyczajny wzrost inflacji CPI do 5,5% wspiera scenariusz utrzymania obecnej polityki banku centralnego Węgier, która jest prowadzona od jesieni 2024 roku.

Wydarzenia ekonomiczne w Polsce i Europie

Dane o polskiej sprzedaży detalicznej zaskoczyły pozytywnie. W styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,8% w stałych cenach. Taki początek roku nastraja optymistycznie względem dynamiki konsumpcji w pierwszym kwartale, choć może wywołać 'jastrzębie’ stanowisko ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Prognozy stóp procentowych w Polsce

Po marcowym posiedzeniu Rady zostaną przedstawione nowe prognozy inflacji oraz dynamiki PKB, co może wskazać możliwe zmiany w polityce stóp procentowych. Aktualnie rynek zakłada obniżkę stóp w Polsce o 75 punktów bazowych do końca roku, z rozpoczęciem cyklu obniżek w trzecim kwartale.

Podaż długu w Polsce w dalszym ciągu wywiera presję na krajowe obligacje. W lutym Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o wartości ponad 20 mld zł, a planowany jest jeszcze jeden przetarg. W marcu odbędą się trzy dodatkowe aukcje sprzedaży.

Globalne obawy i ich wpływ na Europę

Wzrost globalnego długu nadal budzi niepokój, zwłaszcza w Europie, gdzie dodatkowe nakłady na obronność wymagają dodatkowego finansowania. W zeszłym tygodniu rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła do 2,55%, a francuskich zbliżyła się do 3,3%.

„`