Historia wskazuje na niekorzystne perspektywy dla marca

„`html

Najwyraźniejszym odzwierciedleniem bieżącego sentymentu na Giełdzie Papierów Wartościowych jest fakt, że wśród funduszy ETF związanych z poszczególnymi krajami, ten zarządzany przez Black Rock, replikujący indeks MSCI Poland, osiągnął najwyższą stopę zwrotu od początku roku – 22,4%. Wygląda na to, że zagraniczny kapitał zauważył niedowartościowany polski rynek i zwiększył na nim swoją obecność. Potwierdza to siła złotego oraz szeroki wzrost rynku w ostatnim czasie.

Wzrosty na WIG20

Na przykład WIG20 w dogodnym momencie lutego osiągnął 2694 punkty, co stanowi najwyższy poziom od 2011 roku. Chociaż w ostatnich dniach wszedł w fazę korekty, średnie kroczące z 50 i 200 sesji utworzyły na jego wykresie formację złotego krzyża. W portfelu 13 z 20 spółek jest obecnie notowanych powyżej omawianych średnich.

Liderzy i spadki lutego

W lutym przodowały takie spółki jak mBank, Orlen, Budimex i LPP, które zanotowały wzrosty od 10,5 do 17,7%. Na przeciwległym biegunie znalazły się Cyfrowy Polsat, Allegro i Pepco, które zakończyły miesiąc na minusie.

Sytuacja na indeksie średnich spółek

W lutym indeks średnich spółek po raz pierwszy w historii zbliżył się na odległość 31 punktów do poziomu 7000 pkt. Na jego wykresie również widoczna jest formacja złotego krzyża, a ostatnie dni przyniosły korektę w postaci konsolidacji.

Czołówka średniaków i spadki

Z największymi wzrostami wśród średniaków odznaczały się Grenevia, Asseco Poland, Auto Partner, Millennium, BNP oraz Handlowy. Z drugiej strony, spadki dotknęły spółki takie jak Text, Mobruk, Azoty, Arctic, Dom Development, AB oraz Ryvu.

Pozostałe obserwacje

Aż 16 z 40 spółek wchodzących w skład tego indeksu zakończyło miesiąc z kursami powyżej średnich z 50 i 200 sesji.

W gronie głównych indeksów najlepiej radził sobie sWIG80, który jeszcze w czwartek poprawił swój historyczny rekord, osiągając w sesyjnym maksimum 25 934 punkty. Aż 44 z 80 spółek w jego portfelu notowanych jest powyżej średnich, a 17 z nich wzrosło w lutym ponad 10%, z czołówką tworzoną przez takie firmy jak Astarta, Oponeo, Creepy Jar oraz Medicalgorithmics.

Patrząc w przyszłość: marzec

Chociaż sWIG80 radzi sobie doskonale, nie można zapomnieć o możliwych wyzwaniach marca, do których przywołują statystyki historyczne. Przeciętny wynik WIG w trzecim miesiącu roku wynosi 0%, a 18 z minionych 33 marców zakończyło się jego spadkiem.

Pomimo, że średnia wzrostowych marców to 6%, a spadkowych -4,9%, po dwóch miesiącach wzrostów, polski rynek zasługuje na chwilę oddechu. Wydaje się, że właśnie teraz znajduje się na tej ścieżce, a historyczne statystyki marcowe współgrają z aktualną kondycją warszawskiego parkietu.

„`