Komisja wyznaczyła ostatni termin przesłuchania Pogonowskiego na 11 października i przegłosowała wniosek o zastosowanie wobec świadka kary porządkowej z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności. Sąd Okręgowy w Warszawie został poproszony o podjęcie odpowiednich działań w tej sprawie. Natomiast Dorota Brejza, żona europosła KO Krzysztofa Brejzy, ma być przesłuchana 3 października.
10 września Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją. Sędzia Stanisław Piotrowicz podkreślił, że uchwała o powołaniu komisji była obarczona wadą prawną. TK stwierdził, że Sejm działał w sposób nieprawidłowy, nieuwzględniając możliwości sprawowania mandatów poselskich przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Pogonowski, były szef ABW w latach 2016-2020, jest obecnie członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, odpowiedzialnym za departamenty administracji, bezpieczeństwa i controllingu. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Kaminskiego w latach 2008-2010. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy PiS w okręgu lubelskim.
Dotychczasowa działalność komisji obejmowała przesłuchania takich osobistości jak były wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, były wiceszef MS, polityk Suwerennej Polski Michał Wosia, były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak, oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
Komisja śledcza ds. Pegasusa zajmuje się badaniem legalności, poprawności i celowości działań podejmowanych przy użyciu tego oprogramowania przez rząd, służby specjalne oraz policję w okresie od listopada 2015 do listopada 2023 roku. Jej celem jest także ustalenie, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi przez polskie władze.