Choć leki opracowywane są po to, aby nieść znaczącą poprawę stanu zdrowia, hamując przyczyny lub objawy choroby, a także zapobiegając jej rozwojowi, to niestety. Nowe badania wykazały, że mogą nie tylko pomagać pacjentom, ale też narazić ich na poważne konsekwencje w postaci utraty wzroku. Stosowanie niektórych leków a możliwość utraty wzroku.
Najnowsze analizy naukowe wykazały, że osoby, którym zostało przepisane leczenie semaglutydem, mogą być bardziej. Według ekspertów zapadalność na NAION była u pacjentów stosujących Ozempic, Wegovy i inne leki z grupy analogów GLP-1 kilkukrotnie wyższa.
NAION objawia się zwykle gwałtownie, a jest „izolowanym udarem istoty białej w nerwie wzrokowym, będącym najczęstszą przyczyną nagłej utraty widzenia z nim związanej”. Szacuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych choroba ta dotyka ponad 10 tys. osób każdego roku — często obustronnie.
- Badacze alarmują.
- Leki z grupy GLP-1 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia NAION
Eksperci zaznaczają, że.
- Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali wyniki badań 16 827 pacjentów szpitala uniwersyteckiego Mass Eye and Ear Harvard, którzy byli leczeni albo semaglutydem, albo lekami innego rodzaju przez okres sześciu lat.
- Odsetek wystąpienia NAION w przypadku stosowania Ozempicu i innych leków z tej grupy był według badaczy znaczący.
- Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy przyjmowali semaglutyd, mieli niż stosujący inne leki.
Pacjenci walczący z nadwagą lub otyłością, którzy przyjmowali leki takie jak Ozempic, byli natomiast.
Biorąc pod uwagę szybki wzrost stosowania semaglutydu i jego możliwe dopuszczenie do stosowania w leczeniu szeregu problemów innych niż otyłość i cukrzyca typu 2, kwestia ta zasługuje na dalsze badania, ale — powiedział Graham McGeown, honorowy profesor fizjologii na Queen’s University w Belfaście.
Ozempic i inne preparaty na cukrzycę i odchudzanie z kolejnym możliwym efektem ubocznym
Badanie nie jest jednoznaczne i miało swoje ograniczenia, jednak eksperci, którzy opublikowali w czasopiśmie naukowym JAMA Ophthalmology zaznaczają, iż.
- Nasze ustalenia należy traktować jako znaczące, ale wstępne, ponieważ potrzebne są przyszłe badania, aby przeanalizować te kwestie w znacznie większej i bardziej zróżnicowanej populacji — powiedział dr Joseph Rizzo.
- To informacje, których wcześniej nie mieliśmy i powinny być uwzględnione w dyskusjach między pacjentami a ich lekarzami, — zaznaczył ekspert.
Rzecznik prasowy firmy Novo Nordisk, producenta leków Ozempic i Wegovy, powiedział „The Guardian”: