Nowa forma wsparcia dla wdów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?

PFRON Turnusy rehabilitacyjne. Dofinansowanie z orzeczeniem o niepełnosprawności Linie lotnicze Uszkodzenie bagażu lotniczego. Jak uzyskać odszkodowanie? To musisz wiedzieć Co z pieniędzmi z OFE po przejściu na emeryturę? Niedziele handlowe 2024 Zakaz handlu. Jak są czynne sklepy w niedzielę [16.06.2024]? Jak zdobyć pieniądze? Kaufland płaci za bramki Polaków na EURO 2024. 10 zł za gola!

Wdowieństwo wiąże się z wieloma zmianami, w tym z pogorszeniem sytuacji materialnej.

Śmierć małżonka oznacza nagłą utratę nie tylko bliskiej osoby, ale także często jedynego źródła dochodu lub istotnego wsparcia finansowego. W rezultacie wdowy i wdowcy często stają przed szeregiem wyzwań natury ekonomicznej.

Sytuacja ekonomiczna wdów i wdowców

Jednym z głównych problemów jest konieczność samodzielnego utrzymania domu lub mieszkania. Do tej pory wydatki były dzielone na dwie osoby, co pozwalało na utrzymanie odpowiedniego standardu życia. Po śmierci małżonka dochody zazwyczaj ulegają drastycznemu zmniejszeniu, co może prowadzić do trudności w opłacaniu rachunków, rat kredytów czy utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia. Zauważalne wsparcie finansowe dla osób po stracie małżonka może zapewnić wdowia emerytura, określana również mianem renty wdowiej. Umożliwi ona wybór pomiędzy własnym świadczeniem emerytalnym a świadczeniem zmarłej żony lub męża i dodanie do wybranego świadczenia 50 proc. tego, z którego się zrezygnowało.

Zasady obowiązujące obecnie

W razie śmierci małżonka senior albo zachowuje własną emeryturę, albo decyduje się na 85 proc. emerytury zmarłego małżonka (renta rodzinna). Osoba po stracie małżonka może zdecydować się na zachowanie swojej dotychczasowej emerytury lub na rentę rodzinną, która stanowi 85% emerytury zmarłego małżonka.

  1. Projektowane renty wdowie będą wprowadzane stopniowo.
  2. W 2024 r. seniorzy nie otrzymają jeszcze wypłaty w docelowej wysokości.
  3. Renta wdowia po zmianach.

Renta wdowia po zmianach

Projekt ustawy zakłada, że renta wdowie ma wynosić 7600 złotych i nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty średniej emerytury wypłacanej przez ZUS.

  • Wdowa lub wdowiec zachowaliby swoje świadczenie oraz powiększyliby je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu.
  • Renta wdowia jest nowym świadczeniem, którym mają zostać objęci seniorzy jeszcze w tym roku.

Model kroczy wprowadzania w życie

Renta wdowia według obecnych zapowiedzi Lewicy najprawdopodobniej będzie miała model krokowy. Co to oznacza? To, że będzie wprowadzona stopniowo i w różnych wariantach w zależności od lat życia seniorów.

Kryteria nowego świadczenia

Nowe świadczenie będzie przyznawane według określonych kryteriów dotyczących zdolności do wykonywania pracy, wieku lub opieki nad najmłodszymi.

  1. Ile pieniędzy dostaniesz?
  2. Renta wdowia przy wskazniku 20 procent.