Podjąłem decyzję o przekazaniu 100 mln zł na program rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego – ogłosił w 80. rocznicę bohaterskiego zrywu Donald Tusk. Wszyscy będziemy nie tylko 1 sierpnia, ale przez kolejne dni czcić pamięć wszystkich, którzy zdecydowali się na ten niezwykły, nieporównywalny z niczym innym w historii Europy zryw. Mam poczucie niezwykłego poruszenia, kiedy wspólnie z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim oglądaliśmy bardzo pieczołowicie koloryzowane zdjęcia z czasów Powstania Warszawskiego. Pan dyrektor muzeum powiedział mi, że to robi szczególne wrażenie na najmłodszych – zaczął premier.
Donald Tusk dodał, że taki zabieg „przybliża i humanizuje artefakty zgromadzone w muzeum i działa na wyobraźnię”. Nadmienił też, że Powstanie Warszawskie i tego typu wielkie przedsięwzięcia, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, „dają nam szansę łączenia między generacjami”. Pamieć, hołd są bezcenne w tworzeniu przyszłości – podkreślił.
Szef rządu podkreślił, że Rafał Trzaskowski zwrócił mu uwagę kilka dni temu, że „jest pewna rzecz do naprawienia”. Okazało się, że gotowość do wsparcia finansowego muzeum nie może być zrealizowana (…) Dlatego w porozumieniu z prezydentem Warszawy i dyrektorem muzeum, a także na ich wniosek, postanowiłem – oczywiście rozmawiałem o tym też z ministrem finansów – aby przekazać 100 mln zł na program rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego – podkreślił.
Donald Tusk dodał, że „chcemy, żeby coraz więcej ludzi w coraz lepszych warunkach mogło korzystać z tej placówki, z wiedzy o powstaniu. Program, który ambitnie zaczęliście, a na który brakowało pieniędzy, musi się jak najszybciej zrealizować”. To nie jest łatwe zadanie, pokazać po 80 latach chwałę Powstania, a wam się to udaje – podkreślił premier.
Rocznica Powstania Warszawskiego
1 sierpnia każdego roku, Polacy w całym kraju, a zwłaszcza w Warszawie, upamiętniają bohaterski zryw i jego uczestników. Powstanie Warszawskie było jednym z największych powstań w okupowanej Europie podczas II wojny światowej i największym zrywem wolnościowym w czasie całej II wojny światowej. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed nadejściem Armii Czerwonej. Powstanie zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Straty były ogromne – około 16 tysięcy powstańców z AK poległo, 20 tysięcy zostało rannych, a 15 tysięcy trafiło do niewoli. Szacuje się, że zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilów.