Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął decyzję w sprawie Rosji odnoszącą się do aneksji Krymu

Wtorek 25 czerwca był dniem, w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie działań Federacji Rosyjskiej po aneksji Krymu w 2014 roku.

Naruszenia praw człowieka

Trybunał stwierdził, że Rosja dopuściła się licznych naruszeń praw człowieka na Krymie, w tym praw do życia, wolności, uczciwego procesu sądowego, a także poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Ponadto, Federacja Rosyjska pogwałciła artykuł zakazujący dyskryminacji.

  • Zidentyfikowano przypadki przesładowań i przetrzymywania osób krytykujących aneksję Krymu i represji wobec mniejszości etnicznych i religijnych.
  • Okazało się, że ponad 12 000 więźniów zostało przetransportowanych z Krymu do rosyjskich kolonii karnych.

Europyjski Trybunał Praw Człowieka opisał region pod ścisłą kontrolą Moskwy jako miejsce represji i surowego karania wszelkiej krytyki.

Podstawy orzeczenia

Trybunał stwierdził, że Rosja nie uznaje orzeczeń ETPC i nie podlega jego jurysdykcji, ale ma kompetencje do rozpatrywania skarg składanych przed 16 września 2022 roku. Po tej dacie Federacja Rosyjska zakończyła by swoje członkostwo w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Historia aneksji Krymu

Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku. Osiem lat później, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę.

Decyzja Unii Europejskiej

Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów UE podjęli decyzję o przekazaniu Ukrainie 1,4 mld euro z zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji.

  1. Pieniądze zostaną przekazane na zakup amunicji i systemów.
  2. 90 proc. środków przeznaczonych będzie na zakup broni, a 10 proc. na odbudowę.

Unia Europejska zamroziła aktywa Banku Centralnego Rosji o wartości około 200 miliardów euro jako sankcję wobec działań Rosji.

Reakcja Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podkreślił, że Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, zwłaszcza w obliczu długotrwałej wojny, na którą Rosja się przygotowuje. Jednocześnie zauważył próby pozyskania broni m.in. z Korei Północnej.

Ukraina będzie otrzymywać zyski z zamrożonych aktywów rosyjskich w wysokości od dwóch i pół do trzech miliardów euro rocznie.