Badanie opinii na temat współpracy Matysiak i Horały przyniosło niespodziewane wyniki. Jaka jest wasza ocena ich "sojuszu"?

Po burzliwym rozwoju sytuacji w sieci, posłanka Lewicy Razem, Paulina Matysiak, ogłosiła współpracę z posłem Prawa i Sprawiedliwości, Marcinem Horałą. Wspólnie postanowili utworzyć Ruch Społeczny „Tak dla Rozwoju”. Polityczka podkreśliła, że celem nowej inicjatywy jest łączenie obywateli, organizacji oraz polityków z różnych opcji, wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski. O współpracy Matysiak i Horały mówili również nasi czytelnicy w sondażu pod artykułem.

Wyniki sondy:

  • 45 proc. czytelników (5715 głosów) zdecydowanie popiera współpracę Matysiak i Horały,
  • 44 proc. czytelników (5606 głosów) zdecydowanie nie popiera tej inicjatywy,
  • 6 proc. czyli 767 czytelników, raczej ją popiera,
  • 3 proc. (334 głosy) raczej nie popiera,
  • 2 proc. czytelników, czyli 254 głosy, nie ma zdania na ten temat.

Całkowita liczba osób biorących udział w ankiecie to 12 676 (dane na godzinę 20:00).

Matysiak została ukarana przez władze klubu Lewicy za współpracę z posłem Prawa i Sprawiedliwości. Została zawieszona na trzy miesiące w prawach członka klubu Lewicy. Wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty, poinformował, że wniosek o ukaranie posłanki złożyła szefowa klubu, Anna Maria Żukowska. Matysiak ma pozostawać poza klubem parlamentarnym Lewicy przez ten czas, a zarząd Razem złożył wniosek do sądu dyscyplinarnego o jej wykluczenie z formacji.

Współprzewodniczący partii Razem, Adrian Zandberg, poinformował mediów o decyzji zarządu i skrytykował decyzję Matysiak, nazywając ją prywatną inicjatywą podjętą wbrew woli władz partii. Zapowiedział surowe konsekwencje dla posłanki, jeżeli nie zmieni stanu współpracy z posłem PiS. Poseł Nowej Lewicy i wiceszef Szejna wyraził przekonanie, że w przypadku niezrezygnowania z inicjatywy, Matysiak zostanie wykluczona z klubu.