Chińska rakieta ponownie runęła w pobliżu obszaru zamieszkanego. Zarejestrowano incydent.

Chiński program kosmiczny ma pewną wadę. Są to spadające części rakiet, które czasem upadają w bardzo niekontrolowany sposób. Jakby tego było mało, to do takich zdarzeń dochodzi na terenach zurbanizowanych. W przeszłości było tak nie raz.

W zeszłym tygodniu pewna misja zakończyła się w podobny sposób. Chińska rakieta Długi Marsz 2C spadła w poblizu terenów zabudowanych. W weekend Chińczycy wystrzelili w kosmos nowy teleskop rentgenowski o nazwie SVOM (Space Variable Objects Monitor). Start odbył się z centrów lotów w Xichang w południowo-środkowych Chinach, w prowincji Syczuan. W tym celu wykorzystano rakietę Długi Marsz 2C, która jest stosunkowo niewielką konstrukcją zdolną do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską ładunków o masie do 4 t. Oderwanie satelity z teleskopem nastąpiło na wysokości około 600 km nad powierzchnią ziemi. To wyżej od orbity ISS, która porusza się na wysokości około 400 km.

W sieci pojawiło się nagranie z feralnego startu Długiego Marszu 2C, gdzie część rakiety spada w poblizu zabudowań. Zdarzenie wywołało sensację, co również udało się uchwycić na wideo. Nagranie możecie obejrzeć poniżej. W opisie nagrania pojawiło się również następujące stwierdzenie: „internauta nagle zobaczył obiekt spadający z nieba. Przed uderzeniem w powierzchnię, wydzielał się żółty dym”, który wyraźnie widać na nagraniu. To nie pierwszy taki przypadek w chińskim programie kosmicznym.

Niestety podobnych zdarzeń w przypadku chińskiego programu kosmicznego w przeszłości było więcej. Pod koniec zeszłego roku rakieta rozbiła się dosłownie kilka metrów od budynku, co również udało się zarejestrować na filmie. Natomiast w 2019 roku kawałek rakiety spadł na pobliską wioskę.

Państwo Środka z powodu niekontrolowanych spadków własnych rakiet spotyka się z krytyką. Również ze strony agencji kosmicznych. Chiny wydają ostrzeżenia związane ze startami dla mieszkańców terenów znajdujących się w pobliżu centrów lotów, ale to nie zawsze na cokolwiek się zdaje, czego dobry przykład znajduje się w tym artykule.

Teleskop SVOM przygotowany we współpracy z Francuzami. Wspomniany teleskop, który został wystrzelony rakietą Długi Marsz 2C, jest wspólnym przedsięwzięciem Chińczyków z CNSA i Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES). Satelita SVOM z teleskopem waży łącznie 930 kg, a jego celem jest badanie rozbłysków gamma, które swoje źródło mają w gwiazdach. Celem misji jest zbadanie najpotężniejszych eksplozji we wszechświecie, co ma odbywać się z wykorzystaniem kilku instrumentów.