Nowa metoda regeneracji zębów - czekają nas rewolucje!

Ubytki w uzębieniu to zmartwienie wielu osób. Chodzi nie tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność jamy ustnej. Naukowcy od dłuższego czasu poszukują skutecznych metod regeneracji zębów. Teraz grupa badaczy z Japonii potwierdziła, że znalazła skuteczny lek na odrastanie zębów.

Jak naprawić braki w uzębieniu? Terapia, która zmienia wszystko

Zespół japońskich badaczy pod kierownictwem Katsu Takahashi, ordynatora stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Kitano, opracował lek, który ma rewolucyjne działanie. Podawany dożylnie lek blokuje gen USAG-1 (uterine sensitization-associated gene-1), który ma kluczowe znaczenie w procesie odrastania zębów. USAG-1 jest odpowiedzialny za zatrzymywanie białka morfogenetycznego kości oraz szlaku sygnalizacyjnego Wnt. Tłumienie białka USAG-1 może stymulować rozwój kolejnych zębów. Dzięki terapii z wykorzystaniem blokera leku, możliwe jest całkowite odtworzenie używanie technoogii tzw. leczenie osocza bogatoplytkowego, które stanowi skuteczny środek ochrony przed próchnicą, wzmacnia szkliwo i pobudza regeneracje tkanki zrośnięcia.

Ruszają testy leków na odrastanie zębów

Prace nad lekiem umożliwiającym stymulację wzrostu nowych zębów trwają od wielu lat, zajmuje się tym co najmniej kilka niezależnych zespołów badawczych. Naukowcy z Japonii są na tak zaawansowanym etapie ze swoimi analizami, że ogłosili już, iż badanie wpływu leku na ludzi rusza już we wrześniu tego roku. Badanie obejmie dzieci, dorosłych i osoby starsze. Pierwsze badania kliniczne poprowadzone będą na dorosłych i obejmą osoby z brakiem co najmniej jednego zęba trzonowego; analiza z udziałem dzieci obejmie te z nich, które nie mają co najmniej czterech zębów z powodu wrodzonych problemów; trzecie badanie obejmie osoby starsze, którym brakuje od jednego do pięciu zębów z powodu czynników środowiskowych.

Terapia lekiem na odrastanie zębów. Naukowcy mówią, że rokowania są obiecujące

Po wcześniejszych sukcesach podczas badań na zwierzętach – fretkach i myszach – naukowcy są optymistycznie nastawieni co do skuteczności leczenia. Wynika to między innymi z 97-procentowego podobieństwa działania białka USAG-1 u ludzi i innych gatunków. W przypadku zwierząt lek doskonale spełnił swoje zadanie, nie generując przy tym żadnych poważnych skutków ubocznych. Takahashi i inni eksperci z jego zespołu badawczego są przekonani, że lek ten będzie miał szerokie zastosowanie w odrastaniu zębów nie tylko w przypadku wrodzonych schorzeń, ale także w przypadku utraty zębów z różnych powodów i w każdym wieku.