Nowy kraj NATO nabył taką samą superbroń jak Polska

Rumunia poszła w ślady Polski i zdecydowała się wzmocnić swoją armię zakupem 54 sztuk koreańskich armatohaubic. Tymczasem w sumie, ale jest opcja zwiększenia liczby aż do 672. Niedawno Polska dostarczyła na Ukrainę zamówione przez rząd w Kijowie ponad 70 sztuk armatohaubic Krab. Dlatego nowa dostawa tej broni z Korei jest tak ważna dla naszego bezpieczeństwa.

Kolejna partia szóstki wyprodukowanych w armatohaubic K9 została dostarczona tydzień temu do. Chce docelowo dysponować aż 1000 sztuk armatohaubic kilku typów. Jak pokazuje wojna na Ukrainie, ten sprzęt jest kluczowy w obronie kraju. Obecnie na terenie Polski ma znajdować się ok. 72 sztuki K9A1.

Ostatnie zamówienie polskiego MON miało miejsce w grudniu zeszłego roku i przewidywało zakup dodatkowych szóstki sztuk armatohaubic w wariancie K9A1 oraz 146 K9PL, wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji. Rumunia idzie w ślady Polski. Stawia na armatohaubice K9. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że ma być wyposażona w większą liczbę polskich podzespołów, jak m.in. system przeciwpowietrzny, samoobrony Obra i kierowania ogniem Topaz.

W Wojsku Polskim nie zabraknie też polskich Krabów, chociaż ich liczba ma być ograniczona. MON informuje, że trwają rozmowy na ten temat. Obecnie mówi się o dostarczeniu ok. 170 sztuk tej broni.

Niedawno w sieci pojawił się piękny film z niedawno zorganizowanych ćwiczeń potężnych koreańskich armatohaubic K9 Thunder, które miały miejsce w Norwegii. Kraj ten jest już członkiem, więc coraz częściej będą tam realizowane różnej maści ćwiczenia na sprzęcie dostępnym w krajach Sojuszu, czyli m.in. również w Polsce. Dzięki niemu można przekonać się, jak potężną i skuteczną bronią już dysponuje Wojsko Polskie.

Czym jest i co potrafi koreańska armatohaubica K9 Thunder?

Najważniejszym elementem uzbrojenia armatohaubicy K9 jest. Pojazd jest napędzany silnikiem MT881Ka-500 MTU Friedrichshafen o mocy 1000 KM oraz hydropneumatycznym zawieszeniem. Pełna ochrona ABC zabezpiecza to działo przed różnymi rodzajami broni.

System napędowy Firstec pozwala osiągnąć 52-tonowemu działu maksymalną prędkość 67 km/h. K9 Thunder ma spawaną konstrukcję wykonaną z 20 000 kg stali pancernej MIL-12560H opracowanej przez POSCO, która jest wykorzystywana do produkcji czołgów K2 Black Panther.

Jest ona w stanie wytrzymać uderzenie pocisków przeciwpancernych, min przeciwpiechotnych, a także odłamków pocisków OB 152 mm (Tactical Advanced Land Inertial Navigator). Opiera się on na opracowanych przez Honeywell Aerospace żyroskopach, który minimalizuje wstrząsy wywołane ostrzałem.