Ukraina otrzymuje nowe unikalne czołgi, co zwiększa napięcie z Rosją.

Niemiecki koncern Rheinmetall zintegrował przedział bojowy wieży na podwoziu czołgu Leopard-1. W ten sposób powstał pancerny pojazd do szybkiej i skutecznej eliminacji zarówno rosyjskich dronów kamikadze, jak i pojazdów opancerzonych. Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, zintegrowanie 4,5-tonowego modułu z podwoziem czołgu Leopard-1, który byłby używany do wykrywania i śledzenia celów.

Kolejną zaletą jest fakt zwiększenia liczby transportowanych rakiet, które o wiele szybciej byłyby gotowe do wystrzelenia w wyrzutni. Niemcy połączyli wieżę Skyranger z podwoziem czołgu Leopard-1. Podstawowym elementem systemu jest 35 mm działo automatyczne, umieszczone na module wieżowym Skyranger. Wieża obsługiwana jest przez 3-osobową załogę i charakteryzuje się podstawową ochroną poziomu 2 (STANAG 4569), ale można ją wyposażyć w dodatkowy pancerz w celu zwiększenia ochrony poziomu 4.

Działko oferuje zasięg 3000 metrów. W systemie zainstalowano także współosiowy karabin maszynowy 7,62 × 51 mm NATO z 1000 nabojami gotowymi do wystrzelenia.

Niemcy wybudowali fabrykę pojazdów na Ukrainie. Co najważniejsze, te unikatowe w nowej fabryce koncernu Rheinmetall, która leży w południowo-zachodniej części kraju, blisko granicy z Rumunią. Dotychczas zakład zajmował się głównie naprawą uszkodzonych w walkach czołgów Leopard 1 i bojowych wozów piechoty Marder. Teraz ruszy również produkcja nowych pojazdów.

W fabryce mają być produkowane bowiem pojazdy Fuchs oraz Lynx. Pierwsze pojazdy Fuchs mają zejść z taśmy montażowej w połowie 2024 roku, a Lynx do końca przyszłego roku. Koszt otwarcia fabryki na Ukrainie wyniesie, zdaniem Niemców, 218 milionów euro. Będzie ona docelowo przystosowana do produkcji około 400 transporterów opancerzonych i wozów bojowych rocznie. Obiekt powstał z dala od granicy z Rosją ze względów bezpieczeństwa.

Analitycy militarni jakiś czas temu ujawnili, że kompleks produkcyjny i serwisowy pojazdów pancernych i opancerzonych jest chroniony przez systemy przeciwrakietowe. Mają to być urządzenia zarówno ukraińskie, jak i rumuńskie.