Odzyskiwanie równowagi Przywracanie wewnętrznej harmonii Droga do ponownej równowagi Na nowo w równowadze Odnaleźć utraconą równowagę

„`html

Jeszcze niedawno wydawało się, że konflikt militarny pomiędzy Izraelem a Iranem może wywołać gwałtowny wzrost cen ropy, co z kolei groziłoby powrotem wysokiej, nawet dwucyfrowej inflacji. Jednak w przeciągu zaledwie tygodnia sytuacja uległa zasadniczej zmianie. Niespodziewana, zdecydowana interwencja Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie sprawiła, że w ciągu kilkudziesięciu godzin osiągnięto porozumienie w sprawie zakończenia napięć. Można to określić wręcz jako ustępstwo ze strony Iranu.

Cena baryłki ropy błyskawicznie spadła do poziomów sprzed konfliktu, wracając tym samym do obserwowanego od trzech lat trendu obniżkowego. Przynajmniej na razie zniknął z pola widzenia scenariusz grożący gwałtownym wzrostem cen na światowych rynkach.

Aktualna sytuacja energetyczna i reakcje rynkowe

Wkrótce po zakończeniu kryzysu premier Tusk ogłosił przedłużenie zamrożenia cen energii przynajmniej do końca 2025 roku. Tego rodzaju decyzje są zawsze pozytywnym sygnałem wysyłanym do rynku, a tym samym mogą ograniczyć ryzyko nieoczekiwanego wzrostu inflacji powyżej przewidywanych poziomów.

Dodatkowo niższe niż zakładane odczyty z ostatniego tygodnia dotyczące:

  • wzrostu wynagrodzeń,
  • wzrostu zatrudnienia,
  • produkcji przemysłowej,
  • sprzedaży detalicznej,
  • oraz inflacji producenckiej (PPI)

sugerowałyby, że Rada Polityki Pieniężnej powinna przynajmniej rozważyć obniżenie stóp procentowych podczas lipcowego posiedzenia.

Perspektywy polityki pieniężnej

Możliwości decyzji RPP

Mimo sprzyjających sygnałów ekonomicznych, wydaje się, że obecna sytuacja polityczna nie sprzyja szybkim ruchom w zakresie stóp procentowych. Najbardziej prawdopodobne jest, że ewentualną decyzję o obniżce stóp poznamy dopiero we wrześniu, kiedy obraz makroekonomiczny stanie się jeszcze bardziej jednoznaczny i przekonujący.

Czynniki wpływające na decyzje

Wśród najważniejszych elementów, które wpływać będą na decyzje RPP, wymienić można:

  1. Stabilizację cen surowców energetycznych, szczególnie ropy naftowej,
  2. Wyhamowanie dynamiki wzrostu płac i zatrudnienia,
  3. Utrzymującą się niską presję inflacyjną w przemyśle.

Podsumowanie aktualnej sytuacji

Obecny spokój na rynkach paliwowych i energetycznych w połączeniu z łagodniejszymi danymi makroekonomicznymi skutkuje odłożeniem decyzji o zmianie stóp procentowych. Ewentualne zmiany wysokości stóp możemy zobaczyć dopiero po wakacjach, gdy nowe dane jeszcze pełniej będą odzwierciedlać aktualną kondycję gospodarki.

„`