Sukces Ukrainy: 70 dronów zaatakowało kluczową bazę Rosji

Sytuacja na froncie wojennym jest niepewna i dynamiczna. W ostatnim czasie Ukraina zaczyna odnosić pewne sukcesy.

Ostatni atak na bazę lotniczą Rosji

Ostatnio ukraińskim jednostkom udało się skutecznie zaatakować jedną z baz lotniczych Rosji. W hangarach znajdowały się myśliwce bombarudające Su-34, kluczowe dla rosyjskich wojsk w atakowaniu terenów Ukrainy.

Atak na lotnisko w Rosji

Dzięki zdjęciom satelitarnym portal potwierdził, że 13 czerwca lotnisko Mrozowsk na terenie Rosji zostało zaatakowane przez ukraińskie siły. Cel ataku był położony ok. 150 mil od linii frontu.

Ukraińskie wojsko przeprowadziło operację za pomocą masowego ataku dronów. Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, potwierdził, że na lotnisko uderzyło co najmniej 70, a może więcej ukraińskich dronów Dragon i Splash.

Skuteczny atak Ukrainy

Na lotnisku Mrozowsk stacjonują rosyjskie myśliwce bombarudujące Su-34 Fullback, ważne w wojnie przeciwko Ukrainie. Atak na lotnisko spowodował pewne szkody, ale nie wiadomo, jaki jest ich pełen zakres.

Na zdjęciach satelitarnych Planet Labs widać, że dach jednego z hangarów został rozerwany i odsłonił znajdujące się w środku dwa myśliwce Su-34. Rosyjskie samoloty prawdopodobnie zostały w jakimś stopniu uszkodzone.

Rosyjska reakcja

Według informacji The War Zone, rosyjski kanał na platformie Telegram poinformował, że żaden myśliwiec bombarudujący nie został uszkodzony. Jednakże w wyniku ataku zginęło 6 osób, w tym dwóch pilotów wojskowych i 10 osób zostało rannych.

Drugie uderzenie Ukrainy

Był to drugi ukraiński atak dronów na Morozowsk w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Podobne zdarzenie miało miejsce 5 kwietnia. Budanow zapowiedział, że siły ukraińskie planują kolejny atak na to rosyjskie lotnisko.