Abp Marek Jędraszewski ogłasza koniec ery w Krakowie

Popularne miejsca w Metropolii Krakowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski złożył na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Decyzję ogłosił w trakcie spotkania z księżmi archidiecezji krakowskiej. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo przyjdzie mi jeszcze tutaj pracować – powiedział hierarcha pełniący swoją funkcję od ponad siedmiu lat.

Arcybiskup Marek Jędraszewski informację o swojej rezygnacji przekazał w piątek w trakcie spotkania z księżmi archidiecezji krakowskiej, którzy przechodzą na emeryturę lub będą obejmować nowe stanowiska. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo przyjdzie mi jeszcze tutaj pracować – powiedział duchowny podczas spotkania. Papież może bowiem zdecydować także o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Zmiany w Archidiecezji Krakowskiej

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji, abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego urzędu. Funkcję metropolity krakowskiego piastował przez ponad siedem lat, zastępując na stanowisku kardynała Stanisława Dziwisza, który także złożył rezygnację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ingres abp Marka Jędraszewskiego, czyli uroczyste objęcie obowiązków pasterza krakowskiego Kościoła, odbył się 28 stycznia 2017 roku w Katedrze na Wawelu. Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Abp Jędraszewski 75 lat skończy 24 lipca.

Życiorys abp Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski urodził się w 1949 roku w Poznaniu. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 roku z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

Po 1975 roku abp Jędraszewski studiował w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z filozofii, a cztery lata później obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1991 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. „Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski jest – od 2014 roku – Zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje – jest członkiem Rady Stałej KEP, Przewodniczącym Radą Naukową, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Radą ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego” – czytamy na stronie diecezji.