Wołodymyr Zełenski odwołał przedstawiciela Ukrainy w Polsce. Nowym ambasadorem w Czechach został Wasyl Zwarycz.

Na stronie internetowej Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego opublikowano dekret. Wynika z niego, że odwołano ukraińskiego ambasadora Wasyla Zwarycza z Polski. Niedługo później pojawiła się informacja, że został mianowany na ambasadora w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ukraińskiego ambasadora w Polsce. Wasyl Zwarycz został wysłany do Czech. Ambasada Ukrainy ani Wasyl Zwarycz nie zabrali jeszcze głosu w tej sprawie. Na razie niewiele wiadomo też o powodach przeniesienia Wasyla Zwarycza, ani kto go zastąpi, ale nie jest to jedyna taka decyzja prezydenta Ukrainy.

Jak poinformowała ” „, ambasador w Holandii, Ołeksandr Karasiewicz, zostanie zastępcą przedstawiciela w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Natomiast Iwan Dowhanycz został ambasadorem Ukrainy w Iraku.

Czeska ambasada nie posiada dyplomaty od dwóch lat. Zdaniem prezydenta tego kraju nieobecność nie miała jednak istotnego wpływu na stosunki między Czechami a Ukrainą. W rozmowie z Radiem Swoboda przyznał jednak, że kontakty między krajami zwolniły.

Kim jest Wasyl Zwarycz?

Dyplomata był w Polsce od ponad dwóch lat. Wasyl Zwarycz był ambasadorem Ukrainy w Polsce od lutego 2022 roku. Listy uwierzytelniające złożył 14 lipca 2022 roku. Zanim objął to stanowisko, był pierwszym sekretarzem i zastępcą szefa misji w Warszawie.

Jest absolwentem wydziału stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Z ministerstwem spraw zagranicznych Ukrainy był związany od 1999 roku. Ambasador ma 47 lat.