Co dalsze losy Pauliny Matysiak? Ultimatum dla posłanki. Przedstawiciel partii Lewicy ostrzega: Grozi jej surowa kara.

W nagraniu opublikowanym w tym tygodniu na portalu X posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak i poseł PiS Marcin Horała (były pełnomocnik rządu ds. CPK) poinformowali, że zainicjowali powołanie ruchu społecznego o nazwie „Tak dla rozwoju”. Ma on się skupić m.in. na wsparciu rozwoju inwestycji CPK, elektrowni jądrowych i polskiej armii.

Parlamentarzyści zaznaczyli, że powołując ruch, chcą „odłożyć na bok różnice światopoglądowe, historyczne i inne”. Paulina Matysiak zawieszona w prawach członka klubu. Zostanie usunięta?

  • „Założenie stowarzyszenia z panem Horałą to prywatna inicjatywa Pauliny Matysiak, podjęta wbrew woli władz Razem. Partia Razem odcina się od tego przedsięwzięcia. Władze partii nie zostały poinformowane o dzisiejszym wspólnym wystąpieniu z panem Horałą. W związku z działaniem, które oceniamy jako szkodliwe dla partii, zarząd partii kieruje wniosek do partyjnego sądu koleżeńskiego o wszczęcie procedury dyscyplinarnej” – przekazało ugrupowanie.
  • Z kolei władze klubu Lewicy zdecydowały o zawieszeniu Pauliny Matusiak na trzy miesiące. Niewykluczone, że może dojść do bardziej radykalnych kroków. – Jeżeli Paulina Matysiak nie zmieni tej sytuacji, to czeka ją sroga kara w partii Razem. Inną kwestią jest klub i myślę, że jeżeli nie zrezygnuje z tej współpracy, zostanie z klubu usunięta – przekazał w rozmowie z wiceszef MSZ, poseł Nowej Lewicy Andrzej Szejna.

Horała: To duży polityczny błąd Lewicy

– Nie lubię takiego stawiania sprawy, że jest się albo w opozycji, albo po stronie rządowej. (…) Dla mnie kluczowe jest to, w jaki sposób podchodzimy do konkretnych projektów, rozwiązań, w jaki sposób o nich dyskutujemy – mówiła w piątek w TVN24 Paulina Matysiak. Nie wykluczyła jednocześnie, że złoży wniosek o odwieszenie w prawach członka klubu, do czego ma prawo zgodnie z regulaminem.

– To jest przezabawne, jak po tej lewicowej stronie, która prawa kobiet, prawa do decyzji odmienia przez wszystkie przypadki, kobieta staje się obiektem hejtu, represji, też trochę lekceważącego podejścia, bo podejmuje decyzję, która może im się nie podoba – komentował Marcin Horała w opublikowanym w weekend odcinku programu „Żywa Konserwa” Krzysztofa Ziemca dostępnego na YouTube. Ocenił, że Lewica popełniła „duży polityczny błąd”, zawieszając Matysiak.