Wyniki exit poll: Przewaga skrajnej prawicy w wyborach we Francji

Światowe media podają dwóch sondarzy exit poll, przeprowadzonych przez ośrodek badania opinii publicznej IFOP oraz telewizję BFM TV. Oba wskazują na prowadzenie skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Bardelli (Marine Le Pen pozostaje szefową klubu parlamentarnego).

Exit poll IFOP wskazuje na wynik 34,2 proc. Zjednoczenia Narodowego, 29,1 proc. lewicowego Nowego Frontu Ludowego i 21,5 proc. koalicji partii centrowych Ensemble.

Exit poll na zlecenie BFM TV podaje 33 proc. poparcia dla Zjednoczenia Narodowego, 28,5 proc. dla lewicy i 22 proc. dla centrowych partii skupionych wokół Emmanuela Macrona.

Rekordowa frekwencja wyborcza

Nie są to jednak ostateczne wyniki. Za tydzień, 7 lipca odbędzie się druga tura wyborów. Francuzi wybierają na pięcioletnią kadencję 577 deputowanych zasiadających w Zgromadzeniu Narodowym. Deputowani są wybierani w głosowaniu bezpośrednim w systemie jednomandatowym. Do drugiej tury przejdą kandydaci, na których zagłosowałoby co najmniej 12,5 proc. zarejestrowanych wyborców.

To oznacza, że wpływ na wynik może mieć frekwencja. Ta według IFOP wyniosła aż 69 proc. To najwyższa od 1986 roku, kiedy wyniosła 78,5 proc. Od lat 90. frekwencja stopniowo malała.