Emeryt potrzebuje jednego dokumentu do otrzymania 14. emerytury. Bez niego nie dostanie dodatkowej płatności.

Ponad 80 proc. emerytów otrzymuje swoje świadczenie przelewem na konto. Wciąż jednak . Od kwietnia 2023 roku pieniężne przekazy pocztowe objęte są jednak nowym obostrzeniem. Przy odbiorze świadczenia senior

Zmiany w pocztowych przekazach pieniężnych wprowadzono Listonosz przy przekazie pieniężnym. Zwykle wystarczy dowód osobisty. Nie jest to konieczne, jeśli pocztowiec zna już adresata przesyłki, ale zawsze ma prawo poprosić o okazanie dowodu tożsamości.

Zasady dotyczące przekazów gotówkowych pocztą opierają się na . Zanim listonosz wyda więc , musi uzyskać od seniora tanie informacje jak: Odbija się to jednak na seniorach, którzy dostają emeryturę za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Można wyobrazić sobie sytuację, gdy listonosz odchodzi od drzwi emeryta z 14. emeryturą, bo nie zobaczył dowodu osobistego. Przewidziano jednak możliwość odstąpienia od okazania dokumentu, w wypadku Jednak nawet jeśli w przesyłce jest , a listonosz zna emeryta.

Przepisy jasno bowiem wskazują, że gdy listonosz ma wątpliwości, co do tożsamości adresata przekazu, nie tylko może, ale też musi go skontrolować.